Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова посети обучителния център на Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“ по покана на ръководството на Съюза за стопанска инициатива. Тя се срещна със студенти от Пловдивския университет и ученици 8-12 клас на училище „Паисий Хилендарски“ и Търговската гимназия в града, които в момента се обучават в киберполигона на ЕЦИХ „Тракия“. ССИ е координатор на проекта, който се финансира по Програма "Цифрова Европа" на Европейската комисия и по Национална програма "Научни изследвания, иновации и цифровизация за интелигентна трансформация“.
„Всички ние искаме държавата, общините и бизнесът ни да се модернизират. Заедно с развитието на дигитализацията стои и риска информацията много по-лесно да бъде компрометирана. Инвестицията в обучение и образование на младите хора е инвестиция в бъдещето. Фокусирането върху киберсигурността като стратегически приоритет е най-добрата превенция на риска, която можем да реализираме“, обобщи накратко Кузман Илиев – председател на ССИ.
Само половин година след стартирането на проекта над 600 души са преминали различни обучения, а успеваемостта им на изходните тестове е над 92%.
„Партньорството на МТСП със социалните партньори е изключително важно. България е на 26 място в Европейския съюз от гледна точка на индикатора за навлизане на информационните технологии в обществените среди. Повишаването на дигиталните компетенции е наш приоритет. Това, което виждам днес е много мотивиращо. Вашата мисия в ЕЦИХ „Тракия“ е голяма и вярвам в нея“, коментира д-р Иванка Шалапатова – министър на труда и социалната политика.
Тя обяви, че близо 1 млрд. лв. ще бъдат инвестирани от тази година до 2026 г. именно в повишаване на дигиталните компетенции. „Адмирирам широкото партньорство в сферата на киберсигурността, защото когато младите хора, местната власт и бизнеса са рамо до рамо - резултатите са налице“, добави министър Шалапатова.
„Щастливи сме, че сме част от екипа на ЕЦИХ „Тракия“. Вече около 30% от нашите служители са минали базовите обучения по киберсигурност. Партньорството е ключово в това направление. Сигурността е отборен спорт.“ Това коментира Мирослав Беляшки – началник отдел „Канцелария на кмета и протокол“, Община Пловдив.
“Когато преди 4 години се събрахме да направим този проект, имахме две мечти. Едната беше да покажем, че европейски проект може да не бъде просто усвоен, а втората - да съберем тези експерти и те да върнат знанията си на обществото”, каза общинският председател на Съюза за стопанска инициатива в Пловдив Димитър Червенков.
Той посочи, че основната цел на хъба е да предоставя технически и екосистемни услуги, достъп до инвестиране и обучения на служители и персонал. По думите му младежката програма не е била част от проекта, а е създадена, защото партньорите са искали да направят повече за обществото.
“Проведохме един експеримент. Решихме да видим колко деца се интересуват от киберсигурност. Показахме им базовите неща и след това ги питахме дали искат да се занимават с това. Сега вече имаме няколко групи от ученици”, заяви с гордост Червенков.
Светлин Илиев – председател на Българската асоциация по киберсигурност заяви, че широкото партньорство на ЕЦИХ „Тракия“ е спечелило доверието на Европейската комисия.
„Всички тези деца тук са нашите деца. И ние работим с мисъл и грижа за тях. Дигитализацията е нещо прекрасно, но заедно с нея трябва да развиваме и уменията си за защита в киберпространството“, завърши Светлин Илиев.
В рамките на посещението председателят на ССИ – Кузман Илиев и министър Иванка Шалапатова обсъдиха възможностите за сътрудничество между работодателската организация и МТСП в сферата на пазара на труда и липсата на работна ръка, преквалификацията на кадри и необходимостта от облекчаване на процедурите за легализация на дипломите на чуждестранните граждани.