Снимка: actualno.com
18 данъчни склада и регистрирани производители на алкохол и вино бяха проверени от митническите мобилни групи през април. Проверките бяха съсредоточени в областите Пловдив и Благоевград, а само при три от случаите не са констатирани нарушения. Това съобщиха от Агенция "Митници", цитирани от Агенция "Фокус".
В останалите 15 обекта митническите служители открили множество нередности - от нередовно водене на документи до липсващи акцизни стоки. Така в един от складовете е констатирана липса на над 1 милион литра вино. Въпреки нулевата акцизна ставка на виното подобни разминавания между документи и наличност говорят за нарушения на данъчното законодателство, затова и случаят е предаден на звената за последващ контрол към АМ и НАП. Установени са още количества високоградусен алкохол, равняващи се на 100 000 бутилки. Задържани са и близо 300 000 литра различни видове горива.
59 милиона къса цигари с фалшив, стар или без бандерол са задържали митнически служители от мобилните групи и регионалните и териториални митнически учреждения през първите четири месеца на годината.
За периода са проверени 3 571 обекта. 40 случая са предадени на прокуратурата, наложени са санкции за над 11 милиона лева.
През тази година освен върху акцизните стоки, Агенция "Митници" прилага засилен контрол и върху вноса на някои суровини и промишлени продукти. 115 уведомления до РИОКОЗ е изпратила Агенцията във връзка с контрола върху вноса на цимент от трети страни. При 66 товара компетентният орган не е установил отклонения от стандарта и те са допуснати за свободно обращение. На 5 от пратките е наложена забрана за внос, а по други 44 уведомления проверката все още продължава.
Засиленият контрол върху вноса на цимент от трети страни е предприет по повод постъпилите многобройни сигнали за внос и разпространение в страната на цимент с високо съдържание на хром (IV). В тази връзка на митническите учреждения е разпредено да задържат всяка една пратка и да не я допускат за внос без разрешение от органите на РИОКОЗ, които са компетентни за безопасността на товара.
Паралелно с това митническите служители правят проверка и за наличието на ЕО декларация за съответствие и СЕ маркировка за съответствие. При липсата на такива се уведомява Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, която предприема по-нататъшни действия.
Друга стока върху която се прилагат засилени мерки на контрол при внос е палмовото масло, предназначено за хранително-вкусовата промишленост. В тази връзка митническите власти са изпратили шест уведомления, като и за шестте РИОКОЗ е дала разрешение за допускане до пазара. По отношение на палмовото масло са в сила изисквания на ЕС, свързани с неразпространението на пазара на Общността на продукти със съдържание на някои от следните химически вещества: судан І, судан ІІ, судан ІІІ и аленочервено или судан ІV.
От началото на годината митническите власти са тествали 26 пратки с така наречения "екстракт от чай", който се използва за производството на безалкохолни напитки. Провереното количество представлява 100% от вноса през България, като засиленият контрол се налага поради строгите изисквания на Общността към този вид продукт, както и поради въведени ограничителни квоти за внос от трети страни на захар, която е една от съставките на екстракта. След лабораторен анализ за 24 пратки е установено съответствие с представените документи. За други два товара заключението е, че те не съответстват на европейските изисквания, поради което екстрактът е негоден за консумация. И двете пратки са реекспортирани.
Контролът върху стоки като цимента, палмовото масло, екстракта от чай и други се осъществява според изискванията на европейските регламенти, които касаят надзора на пазара, както и въз основа на подписани инструкции за взаимодействие между митническата администрация и органите на Държавния здравен контрол, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и други.