Всяка една нормална държава в състояние на криза първо трябва да защити собствения си трудов пазар. Затова ние свеждаме до минимум възможността работодателите да наемат хора от трети страни. Това каза министърът на труда и социалната политика пред БНТ, пише БГНЕС.
Министърът посочи, че ограниченията за чуждестранни работници не се отнасят за работниците от страните в ЕС. В условия на криза трябва българските работници да бъдат защитени, подчерта Младенов. Той даде за пример фирмата, реализираща магистрала "Люлин", която се забавя силно в сроковете. Там работят 600 работници, от които 280 български и 320 турски. Турските работници получават много повече от българите, което е недопустимо. Аз съм казал на директора на Инспекцията по труда да следи защо тази фирма не спазва законите - всички работници трябва да са равнопоставени, подчерта Младенов.
Над 2300 безработни шлосери и стругари са регистрирани в Бюрото по труда, а в това време внасяме чуждестранни работници с тези професии със заплати по 2000 лева, посочи
социалният министър. За август има 290 000 безработни лица и България трябва да се погрижи за тези хора. Ситуацията във фирмите е много тежка и по данните на Агенцията по заетостта,
допълни социалният министър.
Ще успеем да задържим безработицата под 10% до края на годината. Ще намалим осигурителната вноска с 2%, работодателите, ако са лоялни, ще могат да запазят около 60 000 работни места. Самите работодатели са заинтересовани да запазят работниците си. Най-тежко е в няколко отрасъла като БДЖ, където има масови съкращения, 2554 лица са съкратени през август. Затегнахме режима на работещите в Бюрата по труда и ми пращат данни всяка седмица. Обявените работни места за август са 11 000, уточни Младенов. Ще свикам консултативен съвет за квалификация на работната сила. През последните години се дадоха много пари за това, а резултатът е нулев, коментира министърът.
Според Младенов програмата за съкратено работно време е имала резултат донякъде. В България работи много добре Тристранният съветът за сътрудничество между синдикати, работодатели и научни работници, убеден е социалният министър.
На първо място трябва да спрем източването на бюджета и да спрем дефицитите. Веднага след това, още през януари 2010 г ще обсъдим със синдикатите и работодателите размера на минималната работна заплата, съобщи Младенов. Ние възстановихме това сътрудничество на всички нива, защото в последните 9 месеца то не съществуваше. Трябва да подпомогнем бизнеса в борбата с безработицата и да насочим усилията си към най-уязвимите групи особено в състоянието на икономическа криза, посочи социалният министър.