Мненията на 7 финансови институции за увеличаването на лихвените проценти

17.12.2015 | 14:16
по статията работи: Даниел Василев
Как някои от най-големите банки коментират действията на Федералния резерв
Мненията на 7 финансови институции за увеличаването на лихвените проценти
Снимка: Inews.bg

Credit Suisse: Федералният резерв ще следи внимателно инфлацията

Федералният комитет по операциите на открития пазар вярва, че пътят към увеличаването на лихвените проценти в бъдеще ще бъде извървян постепенно, но самият комитет предприе това действие еднолично и безпардонно. По време на пресконференцията Йелън имаше сходен тон с този от разпространените материали и той беше по-балансиран от консенсусните очаквания. Тя посочи, че комитетът ще се стреми към инфлация, не по-ниска от 2%, както и че „ние наистина трябва да следим действителното представяне на инфлацията“. Тя каза, че не е задължително инфлацията да достигне до 2%, преди Федералния резерв да предприеме следващия си ход, но че ако инфлацията се задържи слаба „това ще ни принуди да задържим на пауза“.

Джим Райд (Deutsche Bank): Не научихме много от изявлението на Федералния резерв

Според нас в изявлението на Федералния резерв имаше по малко за всеки и е трудно да се каже със сигурност дали то удовлетворява повече ястребите (тези, които смятат, че лихвеният процент трябва да е висок) или гълъбите (тези, които смятат, че лихвеният процент трябва да е нисък). Подозирам, че при предвидени две покачвания на лихвения процент през следващата година гълъбите ще останат разочаровани от факта, че няма да има промяна на медианната прогноза за 2016 г. Тогава отново някои ще бъдат ентусиазирани от редукциите през 2017 и 2018 г.

HSBC: Стойността на долара ще спадне

Очакваме щатският долар да се обезцени. Историята показва, че при четирите цикъла на свиване (на лихвените проценти), извършени от Федералния резерв през последните 30 години, доларът винаги е губил стойността си. Гълъбовите нюанси в решението на централната банка (изразени от ниското покачване на лихвения процент) създава възможност за това. Освен това покачването на лихвения процент идва в контекста на някои слабости на растежа на икономиката и на ниска инфлация.

Deutsche Bank: Ще има още увеличавания на лихвения процент

Комитетът (на Федералния резерв), продължавайки „да взема предвид вътрешните и международните развития“, вече разглежда и рисковете пред икономическата активност и пазара на труда като „балансирани“ спрямо „почти балансирани“ през октомври. Това отваря пътя към нови увеличавания на лихвения процент през 2016 г., ако икономическите и фискалните условия го позволят. Със сигурност изявлението след срещата на управителния борд на централната банка е сигнал, че Федералният резерв очаква темпът на покачванията на лихвата да е „постепенен“.

Barclays: Ще има още увеличения на лихвените проценти през следващите 2 години

Смятаме, че лихвените проценти ще продължават да бъдат покачвани през 2016 и 2017 г. Нашата прогноза за инфлацията показва, че можем да очакваме нови слабости на основната инфлация към средата на следващата година, предвид комбинацията от скорошното покачване на стойността на долара спрямо валутите на възникващите пазари, ниските цени на потребителските стоки и спадащите производствени цени в Китай.

UBS: Федералният резерв няма да започне да разпродава притежаваните от него държавни ценни книжа до 2017 г.

Федералният резерв не изложи график за намаляването на баланса си (или по-малко вероятния и по-проблематичен вариант) и за продажба на активи. Очаквахме Федералният резерв да започне да продава към средата на тази година, тъй като те продължиха да нормализират политиките си. Но в изявлението се акцентира върху това, че корекциите на баланса на централната банка ще се случват едва след като започне да се наблюдава „нормализация на нивата на федералните средства. Затова вече не очакваме Федералният резерв да започне да разпродава активи и да намаля баланса си до 2017 г.

Macquarie: Ситуацията не е добра за възникващите пазари

В дългосрочен план възникващите пазари са изправени пред негативната комбинация от икономически спад, намаляване на индустриалното производство и промяна на производствения пейзаж, ниска ликвидност и скъп капитал. Същевременно възвращаемостта от човешкия капитал в глобален аспект вероятно ще продължи да спада и за съжаление именно човешкият капитал е в състояние на свръхпредлагане в повечето възникващи пазари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...