Центърът за икономическо развитие представи доклада си за развитието на икономиката на страната през второто тримесечие на годината. Оценката на експертите е много добра – очакваният ръст е 6,6 – 6,7 на сто. Това е причината и за ревизия на годишната оценка за икономическото развитие до 6,5%.
Положително е отношението на бизнеса към развитието на страната – данните и на Националния статистически институт, и на агенция ЕСТАТ сочат положителните нагласи на управителите на фирми у нас, като тенденцията се запазва през последните няколко месеца.
Притеснения обаче буди спадът на производителността на труда. Темпът на добавената стойност на един зает намалява от 2,6 на 1 на сто, а темпът на БВП на един зает е вече дори отрицателен. Едновременно наблюдаваме силен спад на безработицата и намаляването на производителността на труда. Причината за това е много ниската квалификация на работната сила, обясни г-н Георги Прохаски, съпредседател на ЦИР. Основата на растежа на икономиката трябва да се постави от новите технологии, от квалифицирания персонал и иновациите. Фирмите обаче засега не инвестират в тези области. Оперативните програми, по специално "Човешки ресурси", може би ще променят тази ситуация.
Наблюдава се и значителен спад на номиналното изражение на износа и вноса. И това отново е свързано с ниската производителност на труда, поясни другият съпредседател на ЦИР Александър Божков. Липсата на нови технологии правят неконкурентоспособни българските стоки. "От 15-16 години основното перо на износа е стоманата от "Кремиковци", т.е полуготов продукт", заяви той.
Търговското салдо продължава да е отрицателно, но частните инвестиции покриват почти напълно търговския дефицит. В този смисъл няма пряка заплаха за платежния баланс на България, завяват експертите на ЦИР.
През първите пет месеца на годината притокът на преки чуждестранни инвестиции обаче се забавя – той е с около 10 на сто по-нисък,в сравнение с година по-рано. Инвеститорите обаче "се движат", успокои Александър Божков. Най-малкото колебание кара крупни компании да напускат страната ни, на което сме свидетели от началото на годината. Сега обаче движението е лесно, така че не е изключено новите марки на правителството реално да станат причина за връщането на компаниите обратно в страната.
Помолен да уточни позицията на Центъра за оповестеното вчера намерение на правителството да въведе "плосък данък" в размер на 10 на сто, г-н Божков обяви, че като цяло отношението му е положително. Намаляването на данък общ доход няма да окаже силно негативно отношение – този данък има символично значение за бюджетните сборове. "Държавата няма да фалира, ако намалеят приходите от този данък, а напротив – очаква се повишение на приходите", заяви още г-н Божков. Намаляването на ставката обаче ще извади "сивата икономика". Намаляването на данъците всъщност е единственият начин безболезнено да се извади този сектор от икономиката "на светло" – когато за бизнеса стане по-евтино да си плати данъците, отколкото да скрие доходите си.
Но относно конкретните мерки, Александър Божков уточни "Не вярвам, докато не го видя".
Предстоящото увеличение на пенсиите от 1 октомври с 10 на сто беше определено от Божков като "държавно купуване на гласове". Вместо да дават по 20 лв. в пликче, ще раздадат на пенсионерите по една пенсия в пликче, каза на пресконференция Божков. Той припомни ситуацията със Закона за местните избори – предварителните нагласи бяха едни, а когато се стигна до гласуване – приетите текстове бяха съвсем различни.
Александър Божков изтъкна още и че най-доброто управление е предсказуемото. Според него не е европейско правителството по няколко пъти в годината да променя позицията си по основни икономически проблеми. Така не може да се планира нито животът, нито бизнесът, заяви още Божков.
Пълния текст на резюмето от доклада на ЦИР "Икономиката на България, юли 2007 г." ще откриете тук