Германският парламент одобри отпускането на втория помощен пакет за Гърция. Размерът му възлиза на 130 млрд. евро, предаде Агенция "Блумбърг".
От гласувалите 496 депутатите подкрепиха втория пореден заем за Атина, като 90 души бяха "против". Интересното е, че от управляващата коалиция 17 депутати се противопоставиха на отпускането на помощните средства, като трима се въздържаха. Това подсказва, че в близкото бъдеще германския канцлер Ангела Меркел ще се сблъска с трудности в поддържане на избрания политически курс.
В речта си пред парламента Меркел отново засегна въпроса за оставането на Гърция в еврозоната и за бъдещето на единната европейска валута. Лидерът на управляващата партия призна, че оставането на Гърция във валутния съюз на ЕС все още поражда редица въпроси. Тя обаче заяви, че е "срив на еврото ще застраши както ЕС, така и световната икономика".
Междувременно първият германски политик, който повдигна въпроса за излизане на Гърция от еврозоната, беше германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих. Фридрих заяви пред германското списание "Шпигел", че Гърция не бива да бъде изключвана от еврозоната, но че държавата ще има по-добри шансове за развитие извън валутния съюз на ЕС.
Същевременно стана ясно, че група неназовани собственици на гръцки облигации са поискали от Международната асоциация за обмен на активи и деривати (International Swap and Derivatives Association – ISDA) да даде оценка за статута на гръцките ценни книжа, предаде американския вестник Уол стрийт джърнъл. Решението на ISDA касае платежоспособността на Гърция. При положение, че то е негативно, това означава фактически фалит на страната.
Искането засяга т.нар. рискова премия по гръцките облигации (Credit Default Swaps – CDS) на стойност 3,2 млрд. долара. Реално ISDA трябва да каже дали отписването на 53,5% от гръцкия дълг от гледна точка на частните инвеститори представлява "позволение" да се прибере застраховката (CDS) по тези облигации.
Реално частните кредитори са в по-неизгодно положение от Европейската Централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки. Това е така, защото ЕЦБ и банките печелят от промяната в приоритета на плащане на различните гръцки книжа. Първо се дава право на ЕЦБ и националните централни банки да обменят гръцки облигации, за да могат да се подсигурят срещу евентуални загуби. Решението на ISDA се очаква в сряда (29 февруари) около 7-8 вечерта българско време.