Може ли французите да загубят 35-часовата си работна седмица?
„Защо не? Няма табута“, каза относно тази възможност френският министър-председател Жан-Марк Еро, предаде „Би Би Си“, цитирайки френския вестник „Ла Паризиен“
През 2000 г. Франция преминава от 39-часова работна седмица на 35-часова такава. На фона на бюджетните съкращение и въвеждането на допълнителни данъци от правителството в Париж, в момента се повдига въпросът за седмичния брой на работните часове.
Изказването на Еро предизвика политическа буря и дискусии, които той впоследствие трябваше да потушава.
Тази година социалистите във Франция спечелиха парламентарните избори през юни с обещанието да запазят 35-часовата работна седмица. При тази система служителите получават заплащане за извънредни отработени часове, ако работят повече от 35 часа. Според защитниците на тази мярка работодателите биват поощрени да назначават нови служители. Същевременно противниците на 35-часовата седмица заявяват, че това увеличава трудовите разходи и вреди на конкуренцията.
Малко след изказването си Жан-Марк Еро обаче заяви пред френската медия „Франс Инфо“: "Няма да има връщане на 35-часовата работна седмица, защото това не е причината за нашите трудности“.
Бившият френски президент Никола Саркози, който загуби президентските избори срещу сегашния държавен глава Франсоа Оланд, се опита, но не успя да увеличи седмичните работни часове, докато беше на власт.
В края на миналата седмица стана ясно, че френският парламент е решил да въведе облагане на по-голямата част от пенсиите с 0,3%. На облагане подлежат пенсиите на около 7,5 млн. души, което ще бъде факт от 1 април 2013 г.