Технологията, която вече е използвана за лекуване на Паркинсон, си служи с жици и батерия, която чрез електрически импулси стимулира вътрешните части на мозъка.
Освен да помага на хора изпаднали в депресия, устройството може да бъде използвано за лекуване и на други заболявания.
Проучванията в тази област са започнали още преди 15 години от американския професор по медицина Хелън Мейбърг, която първа изследва ефектите от дълбоката мозъчна стимулация.
Разглеждайки мозъка на хора със сериозна депресия, при които не са помогнали лекарства или друг вид терапия, тя е установила, че в задните дялове на техния мозък, свързани с настроението, те имат по-висока мизъчна активност.
Тези хора имали по-ниска от нормалната мозъчна дейност в предния мозъчен дял, което по някакъв начин се оказало свързано с неестествено високата активност в задната част на мозъка, която професор МАйберг нарича зона 25. Тя твърди, че стимулиране на зона 25 с електрически импулси може да възвърне баланса на мозъчната активност в различните зони и да прогони депресията.
Уредът, използван от нея, представлява генератор, задействащ се чрез батерии, с голямина на кибритена кутийка, който се поставя в гръдния кош (подобно на пейсмейкър) и произвежда електрически импулси.
Импулсите се предават посредством жици, имплантирани под кожата, от двете страни на врата.
Нейният екип е имплантирал устройството, при действие на локален анастетик на 6 пациента със сериозни депресии, неподлежащи на лечение. Година по-късно 4 от пациентите казали, че забелязват значително подобрение, без странични ефекти.
Снимките на техния мозък сега показват много по-ниска мозъчна активност в зона 25 и по-висока активност в предната част на мозъка.
"Това е един съвсем нов начин на изследване на природата на депресията. Чрез него не просто се стимулира мозъкът а се премодулира и настройва, каза професор Мейбърг на научна среща в Science Media Centre в London. /BBC.co.uk