Морето без плаж и спасители

25.05.2009 | 07:56
по статията работи:
Наемателите на 42 плажа трябва да станат ясни до края на май
Морето без плаж и спасители

Снимка: BulgariaInside.com

Плажове без стопани и спасители ни чакат това лято. Няма желаещи да стопанисват голяма част от пясъчните ивици, алармираха кметове на морски общини, хотелиери и туроператори, цитирани от в. "Стандарт". Наемателите на 42 плажа трябва да станат ясни до края на май. За част тях обаче изобщо не са се явили кандидати. Така има опасност брегът да остане неохраняем, без чадъри и шезлонги, тоалетни и заведения. "Туристите и без това са малко, ако не им предложим удобства, изобщо няма да дойдат", безпокоят се от бранша.

Наемането на плаж е рискова инвестиция особено по време на криза, признават бизнесмени. Договорите, които се сключват със строителното министерство, са за срок до 5 г. Те обаче могат да бъдат прекратени веднага след като бъде избран концесионер. Затова наливането на пари само за един сезон не привлича кандидати. Вместо да се правят нови търгове в разгара на сезона, по-добре е нежеланите ивици да се дадат за стопанисване на общините, както бе през миналата година, предлагат кметове.

"Няма кандидати да стопанисват централния плаж в Балчик. Не ни остава нищо друго, освен да поставим табели "неохраняем", жалва се кметът Николай Ангелов.

Има реална опасност 14 плажа във Варненска област да останат без наемател, съобщиха от общината. Оттам поне са спокойни, че на Златни пясъци, където е най-големият плаж, отдаван на търг, ще има стопанин. Бургаска фирма е спечелила конкурса на строителното министерство, твърдят бившите концесионери на ивицата.
Но и на наемателите на плажове никак не им е лесно. Всяка година осигуряването на спасители се оказва мъчително заради липсата на желаещи. А сега предлаганите възнаграждения са още по-ниски заради кризата.

Едва 500 лева получават за труда си спасителите у нас. Заедно с допълнителните дежурства могат да си докарат най-много до 800 лева на месец, обясни отговорникът за водното спасяване в БЧК - Добрич, Петър Петров. Тази година организацията ще осигурява охраната на плажа в Албена.

"Курортът е наш дългогодишен партньор и сме морално задължени да осигурим спасители", заяви председателят на БЧК д-р Еринозов. Той призна, че са отказали други две оферти за лятото. Много от мераклиите за спасители изкарват евтините курсове у нас и веднага бягат да работят в чужбина.

По неофициална информация в САЩ взимат минимум 2500 долара на месец. Осигурява се храна, хотел, бански и облекло. Според слуховете тарифата да надуваш свирката край басейна може да удари и 1000 долара на седмица, а край океани и 2000 долара за 7 дни. Не е ясно обаче как се е отразила кризата върху предлаганите възнаграждения.

Заради ниските заплати у нас се наемат все по-възрастни хора за спасители. Средната възраст сега е 50 г., но се вдига, сочи статистиката на БЧК-Варна. През това лято отново ще има около 40% недостиг в региона, уточни Лаврентий Силов от дирекция "Водно спасяване" към Българския Червен кръст. През миналата година БЧК е обучил 143 души, но по-голяма част от тях са поели към плажовете на Флорида.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...