Москва: Брюксел прилага двойни стандарти за енергийните проекти

25.05.2016 | 17:51
по статията работи: econ.bg
Същото мнение изказа и унгарският външен министър
Москва: Брюксел прилага двойни стандарти за енергийните проекти
Снимка: Guliver/Getty Images

Брюксел прилага двойни стандарти по отношение на различните проекти за нови газопроводи. Около това мнение се обединиха външните министри на Унгария и Русия Петер Сиярто и Сергей Лавров на работна среща в Будапеща.

Първият дипломат на Москва заяви, че Европейската комисия очевидно гледа по различен начин през призмата на т.нар. Трети енергиен пакет, когато става въпрос за различни газопроводи.

„Съвсем скоро от правилата на този пакет беше направено изключение за трансадриатическия газопровод (ТАП). И то точно от тези правила, по които такива изключения бяха отказани за „Южен поток“. А и именно под този предлог проектът беше спрян“, подчерта в изказването си след срещата Лавров, цитиран от ТАСС.

Сиятро беше още по-остър в изказванията си и даде пример не само с „Южен“, но и със „Северен поток -2“.

„Това, което се случва, е чиста проява на двойните стандарти. Евросъюзът, както и други наши приятели, оказваха натиск на Унгария, както и на някои други държави на Балканите и в Централна Европа, за да не бъде реализиран „Южен поток“, казва унгарският външен министър.

Той допълва и че този газопровод е щял да доведе до реална диверсификация и повишаване на енергийната сигурност на Унгария, за което реално ЕК отдавна настоява. Явно обаче това се отнася само за някои определени проекти, става ясно от думите на Сиярто.

„В онзи момент прозвучаха и аргументи, че не трябва да се строи газопровод, заобикалящ украйна, а и проектът бил икономически неоправдан. Сега обаче виждаме, че има друг газопровод, който също заобикаля Украйна. Интересно защо Еврокомисията, нашите приятели, сега не протестират толкова, колкото срещу „Южен поток“. Виждам, че има някаква разлика между различните „потоци“ - участващите в тях предприятия. Т.е. ЕК прилага двойни стандарти“, категоричен е унгарският първи дипломат.

От своя страна Сергей Лавров отбеляза, че „Северен поток-2“ не е руска инициатива, а такава на редица компании от различни държави в ЕС. И даде пример, че тези в Германия гледат на проекта като чисто икономическа възможност, в която не са преплетени политики.

„По абсолютно същия начин на проекта гледа и „Газпром“, казва Лавров.

Първият дипломат на Москва отбеляза още и че руският газов гигант продължава да отчита интересите на западните компании към „Северен поток-2“, обсъжда с тях възможностите за реализацията му, а паралелно проучва вариантите и за допълнителни доставки на руски газ за Европа чрез нови проекти в южните части на континента.

„Ако ЕК подходи обективно към обезпечаването на енергийната сигурност в Европа, а не я постави в зависимост от политическите позиции, свързани с необходимостта да се подсигури транзитът през Украйна, то ще могат да бъдат намерени такива решения, които да устройват всички“, казва Лавров.

Той отбеляза и че Москва е готова във всеки един момент да започне да обсъжда тези въпроси с Брюксел. За съжаление обаче от страна на ЕК до момента не е показана никаква заинтересованост, отбеляза още Лавров.

Източник: iNews.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...