Руската федерална статистическа служба регистрира в страната седмична дефлация за пръв път от септември 2011 г. През периода от 26 юли до 1 август потребителските цени са спаднали с 0,1 на сто, отбелязва "Росийская газета". Според официоза дефлацията произтича от поевтиняване на селскостопанската продукция, цените на която са спаднали средно с 3%.
Най-много са поевтинели свежите домати и краставици - съответно с 8,5% и 7,4%. Следват картофите - с 3,9% и морковите - с 3,2%. Затова пък цените на агнешкото, кремвиршите, консервите, рибата, брашното и пшеницата са спаднали символично - средно с 0.1%.
Има и някои хранителните продукти, които са поскъпнали малко: захарта - с 1%, маслото - с 0.3%, пилешкото месо и сметаната - с 0.2%.
Цените на бензина за седмицата са се увеличили с 0,1%, но пък дизелово гориво е поевтиняло с с 0.1%.
Според анализаторите, първата седмична дефлация от пет години насам е резултат не само на евтини плодове и зеленчуци, но също така и заради общото състояние на пазара. Предишните три последователни седмици статистиката отчиташе минимална инфлация от 0.1%, с изключение на седмицата от 28 юни до 4 юли, когато се покачи до 0.4%. Минимално увеличение на цените с 0.1% се наблюдаваше в продължение на три седмици.
За цялата 2016 г. Централната банка на Русия прогнозира инфлация не по-висока от 7,2%, с последващо намаление до 5% през следващата 2017 година. По-песимистични са очакванията на Министерството на икономическото развитие - до 6,5% инфлация през 2016 г., ако цените на петрола се задържат до 40 долара за барел, а брутният вътрешен продукт спадне само с 0.2%.