До 2030 г. руските власти искат да отучат руснаците да почиват в чужбина. Както заяви заместник министър-председателят Дмитрий Чернишенко на среща с Путин, националният туристически проект, чието развитие е достигнало до финалната фаза, предвижда трикратно увеличение на пътуванията в страната „на хоризонта от следващите 10 години“.
Досега обаче правителството не е успяло да привлече туристи в руските региони дори в условията на затворени граници заради коронакризата и с помощта на кешбек. Вместо предвидените 3 милиона, само 60 хиляди души са участвали в програмата и повечето, според туроператорите, са закупили пътувания до южната част на Русия.
В началото на лятото, когато стана ясно, че повечето чужди държави няма да се отворят за руснаци по време на летния сезон, върху програмата се възлагаха големи надежди. Ростуризъм, с подкрепата на шефа на кабинета, дори хвърли безпрецедентните 15 милиарда рубли от Министерството на финансите в подкрепа на индустрията чрез продажба на турове от кешбек. Беше обявено, че тези, които купуват турне на стойност от 25 до 50 хиляди рубли, държавата ще върне 5 хиляди рубли, от 50 до 75 хиляди рубли. - 10 хиляди рубли, по-скъпи от 75 хиляди рубли. - 15 хиляди рубли. Официалните представители очакваха 3 милиона руснаци да участват в програмата.
На среща с президента Путин Дмитрий Чернишенко заяви, че летният сезон „определено е бил успешен“. Краснодарският край и Крим успяха да се върнат към миналогодишните показатели за два месеца. Туристите обаче избраха не само традиционните дестинации. Според него хората са привлечени от природата: популярността на екологичния туризъм нараства. Що се отнася до програмата за кешбек за обиколки, тя имаше "добро начало", смята Чернишенко.
През седмицата руснаците закупиха турове за почти 1,5 милиарда рубли, а туроператорите са подготвили повече от милион оферти. „Виждаме, че за всяка рубла от федералните бюджетни средства, които похарчихме за стимулиране на вътрешния туризъм, бяха привлечени допълнителни 7 рубли - това е добър мултипликатор, парите отидоха в регионите“, докладва вицепремиерът. Програмата (за разлика от субсидирането на ипотечните ставки) не беше много търсена: нейни участници станаха само 60 хиляди души, повечето от които закупиха пътувания до южната част на Русия, където все още има надежда да хване добро време извън сезона. А от милиардите, отпуснати от бюджета, са изразходвани само символичните 300 милиона рубли.
До ноември правителството обещава да представи на президента национален проект, който, както подчерта Чернишенко, „ще промени глобално ситуацията с туризма“. Планира се руснаците да се откажат от пътуванията в чужбина в полза на отдих в страната си: до 2030 г. се очаква трикратно увеличение на броя на пътуванията в регионите. В същото време броят на работните места в бранша ще се удвои до 6 милиона души, а приносът му към БВП ще се утрои. Държавата ще подкрепи бизнеса чрез инвестиции в инфраструктура и субсидиране на лихвените проценти по заемите за изграждане на хотели. „Всеки иска да стане основният туристически регион на страната“, каза вицепремиерът.