НАП съветва: Проверете ДДС регистрацията на румънските си контрагенти

23.08.2010 | 11:27
по статията работи:
От 1 август в северната ни съседка действа нова система за регистрация на местните търговци, които извършват вътреобщностни сделки
НАП съветва: Проверете ДДС регистрацията на румънските си контрагенти

От Националната агенция за прихоте (НАП) съветват всички български фирми, които имат контрагенти в Румъния, да проверят дали е валидна ДДС-регистрацията им, преди да извършат сделка с тях. Проверката за валидността на ДДС-номерата на румънските фирми може да стане чрез сайта на НАП www.nap.bg или на адрес https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/.

Това е необходимо, тъй като в северната ни съседка от 1 август действа нова система за регистрация на местните търговци, които извършват вътреобщностни сделки (в рамките на ЕС). Според новите условия всички румънски фирми, неподали предварително заявление за извършване на вътреобщностни сделки, са били автоматично дерегистрирани по ДДС в системата VIES от 1 август. Тази система служи за обмен на информация по ДДС между данъчните администрации на страните членки от ЕС, като включително предоставя и възможност за публична проверка валидността на ДДС регистрацията на търговците.

За това от приходната администрация призовават всички български фирми, извършващи вътреобщностни доставки до Румъния, да се уверят във валидността на ДДС-номерата на своите контрагенти, преди да извършват доставки на стоки или услуги от и към северната ни съседка. Ако идентификационния номер по ДДС на румънския контрагент се окаже невалиден, то българският търговец може да напомни на своя клиент да се свърже с румънската Национална агенция на данъчната администрация, за да се регистрира по ДДС за търговия в Общността. Румънската фирма ще може да продължи да извършва сделки в ЕС, ако отново се регистрира по ДДС. За дата на нейната регистрация се счита датата, на която на собственика е връчено решението за регистрация по ДДС. От тази дата ДДС номерът на фирмата става отново валиден и във VIES.

Само включените в Специалния регистър на търговците в рамките на ЕС и имащи валидна ДДС регистрация във VIES имат право да извършват вътреобщностни сделки.

Ако румънската фирма няма валидна ДДС-регистрация българският търговец ще е задължен да начисли стандартната ставка на ДДС от 20% при извършване на вътреобщностната доставка на стоки или доставка на услуги с място на изпълнение територията на Румъния.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...