От 2017 г. американските астронавти ще политат в космоса от ракети, изстреляни от американска територия, съобщиха от НАСА. Новината идва в светлината на решението на щатската космическа агенция да прекъсне контактите си с Роскосмос заради кризата в Украйна.
За момента двете агенции ще продължат да работят заедно на борда на Международната космическа станция (МКС), която понастоящем се обитава от руски и американски представители.
От момента, в който САЩ преустановиха програмата си със совалките през 2011 г., НАСА стана напълно зависима от Русия за изпращането на астронавти в околоземна орбита.
“НАСА е силно фокусирана върху план за връщането на стартовете на космически ракети на американска земя и на слагането на край на зависимостта ни от Русия за достъп до космоса“, пише в имейл до медиите говорителят на агенцията Алард Бютъл.
„В момента се стремим да започнем стартове от територията на САЩ до 2017 г., казва Бютъл и допълва, че изборът тук е между финансиране на план за връщане на стартовете в Америка или плащането на милиони долари към руснаците. „Отговорът е прост“, смята говорителят на НАСА.
Струващата 150 млрд. долара международна космическа станция винаги е била един от символа на мира между Русия и САЩ. Досега сътрудничеството там е било на високо ниво, независимо от политическата конюнктура, твърдят астронавтите с мисии на борда на станцията.
За момента прекъсването на отношенията на НАСА с руската космическа агенция включва само съвместните пътувания, срещи и комуникации, но ако разривът се прехвърли на борда на МКС, то това би било пагубно за космическата програма на САЩ до момента в който НАСА не възстанови програмата със совалките си, коментират от „Машабъл“.