Основният проблем е доколко и как инвестиционната програма на НЕК през последните три години е осигурявала сигурността при снабдяването на мрежата. Това каза пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, предаде Агенция "Фокус".
Проверките при НЕК са по отношение на неговата инвестиционна програма. Семерджиев обясни, че опасенията на регулатора са били за изместване на фокуса от инвестиции в мрежата към инвестиции с нови мощности. По думите му тези опасения са се потвърдили с голямата авария край Черноморието.
Прави се анализ на инвестиционните програми на НЕК и тяхната насоченост. По този повод Семерджиев допълни, че електрическата компания е работила по бизнес план, който не е бил одобрен от ДКЕВР.
Сега НЕК актуализира своя бизнес план и предстои той да бъде приет от комисията. Регулаторът ще настоява да му бъде предоставен 10-годишен план. Един от най-несигурните елементи в него е свързан със строена на АЕЦ "Белене", смята председателят на ДКЕВР. Според него планът е важен, защото ще даде ясен сигнал на инвеститорите за това как ще се развива мрежата.
Сегашният модел, който действа с Електроенергийния системен оператор (ЕСО) като дъщерно дружество на НЕК, работи и в други страни и не е против добрите практики и правила, смята още Семерджиев. Той допълни, че въпросът е доколко този план е целесъобразен за страната. От думите му стана ясно още, че в момента се правят анализи от МИЕТ и БЕХ за възможните модели на електроенергийния сектор у нас.
Докладите по регулаторния одит на електроразпределителните дружества, в това число и ЧЕЗ, са предоставени в прокуратурата. Това стана ясно още днес. По този повод Семерджиев обясни, че общият доклад по регулаторен одит е разделен на 3 части за трите групи ЕРП-та - ЧЕЗ, Е.ОН и EVN, като целта на разделянето е да се спазят изискванията за предоставяне само на информация, която може да бъде публична.
Всички дружества са получили пълния доклад от регулаторния одит и са представили възражения. Комисията се запознава с възраженията и на тяхна база ще направи окончателни изводи, след което ще се изготвят наказателни постановления. Очаква се те да бъдат готови в срок до една-две седмици.
Семерджиев посочи, че самият процес и подхода за изнасяне на услуги или аутсорсване е подход, който се използва от много компании, но при нас става въпрос за това дали вследствие на този подход са нарушени основни принципи за имунизиране на разходите, т.е. този подход води до повишаване на разходите, а всички разходи, които се правят от такива компании се покриват от потребителите.