Националният осигурителен институт (НОИ) публикува последния си анализ на пенсионната реформа. В него са представени два модела за увеличение на пенсионната възраст, иформира застрахователният сайт Insmarket.bg.
Предложенията са направени въз основа на отчетени данни и се отнасят само за хората, които работят в трета категория труд, уточняват от института.
Непрекъснатото актуализиране не възрастовия трудов праг е мярка, наложена от промените в средната продължителност на живот в глобален и национален мащаб. Всяка пенсионна система трябва да отразява тенденциите на все по-дълго живеещите трудоспособни лица, които прекарват повече години в работа.
Според Националния институт следващата актуализация в българската система може да стане по два начина в зависимост от темповете, респективно продължителността на увеличението.
Първият механизъм, предложен от НОИ, предвижда плавно вдигане на прага. Той би могъл да заработи от 2015 г., след като приключи замразяването на индексацията през 2014 г.
Предложението е тогава възрастта да се вдигне еднократно с 4 месеца и за двата пола, след което да се увеличава с по 2 или 4 месеца на всеки 4 години. В този случай обаче изравняването на пенсионната възраст за мъжете и за жените ще забави повече от предвиденото и ще продължи чак до 2059 г., когато ще достигне 67 години, напомнят експертите.
Вторият модел предвижда възрастта за пенсиониране да се увеличава с по 4 месеца и за двата пола. Това трябва да продължи, докато тази на мъжете достигне 65 години - или през 2018 г., ако механизмът влезе в сила от 2015 г.
След това, предлагат от НОИ, прагът за мъжете трябва да спре да се вдига, но актуализацията да продължи при жените, докато двата индекса не се изравнят. Окончателно това ще стане през 2027 година по този модел. След това, от 2028 г., възрастта трябва да започне да се мени спрямо продължителността на живота, с еднаква стъпка и за двата пола.
Институтът напомня, че трябва да се изясни как ще се увеличава възрастта за другите две категории труд и как ще бъдат пенсионирани хората, които не отговарят на критериите. Каквото и да е решението, то трябва да е цялостно, а не "на парче", категорични са експертите от НОИ, синдикатите и работодателите.