Автосервиз с персонал само от бременни жени са установили от НОИ покрай засилените проверки за злоупотреби с обезщетения, разкриха оттам пред Би Ти Ви. Сервизът е в Пловдив и се оказва фиктивна фирма, която никога не е работила. В него са назначени 58 жени, всички на максималния осигурителен доход от 2000 лв.
С възможността, която законодателството все още дава, да се начисляват възнаграждения със задна дата на практика бъдещите майки могат да си осигурят доход от 2000 лв. и за 12-те месеца, върху които се изчислява обезщетението за майчинство. То също се взема година. Така срещу 7200 лв. за данъци и осигуровки за 12 месеца те ще получават по 90% от 2000 лв., или 21 600 лв. за същия период. Заради друга възможност, която законите дават, могат и да не платят нищо, защото от НОИ са длъжни да плащат обезщетения и върху заплати, които са само начислени, дори за тях да не са платени осигуровки.
Още около 120 фиктивни фирми, създадени с цел източване на общественото осигуряване чрез болнични, е установила икономическата полиция покрай разследването от началото на годината по сигнали на НОИ. Те са записани на неграмотни и неимотни бедняци. Такива са и служителите във фирмите, но въпреки това "получават" по 2000 лв. заплата. Изкарали са обаче целия си трудов стаж в тях като болни. Болничните се изчисляват като 80% върху средния осигурителен доход върху 6 месеца назад, съобщи в. "Сега".
Анализът на НОИ показва, че почти всички болнични листове за трудноустановими диагнози като дископатия, нараняване на коляното и др., са издадени от едно болнично заведение. От икономическата полиция обаче признават, че е трудно да се установи участие на лекарите в схемата, както и да се стигне до организатора й. Схемата действа от около 2 години, но е хваната сега заради нововъведенията в информационната система на НОИ, с която болничните вече се следят и по фирми.
По първоначални данни злоупотребите с болнични са ощетили с близо 15 млн. лв. общественото осигуряване. Още толкова са изплатени и като майчински на жени, чийто осигурителен доход след забременяването е скочил от 300 лв. на 1800 лв. например.
В момента се работи по законови промени, за да се ограничат възможностите за злоупотреби. НАП, НОИ и ГИТ подготвят промени на два поднормативни акта, с които би трябвало да се спре порочната практика да се получават огромни обезщетения за фиктивни болнични чрез регистрация на трудови договори и начисляване на максимални възнаграждения със задна дата. Едната промяна предвижда регистрация със задна дата да може да се прави само след проверка на всеки отделен случай. Сега те уж трябва да се регистрират до 3 дни след сключването. Но няма и забрана да регистрираш договор със задна дата, ако си платиш глобата, дори за 2 години назад. В момента санкцията е 15 000 лв., но когато става въпрос за куха фирма и измама, тя само се превръща в още едно несъбираемо задължение, както осигуровките и данъците върху начислената заплата. Докато НОИ е длъжен да изплаща обезщетения, независимо че няма шанс да се съберат осигуровките.
Другата промяна ще бъде да се забрани подаването със задна дата на данни от работодателите за осигурените от тях лица. Сега на практика те могат да променят осигурителен доход дори за 3 г. назад, тъй като в съответната наредба пише, че декларациите за коригиране и заличаване на данни не се подават след изтичане на 3 г. от датата, за която са били дължими осигурителни вноски.
Първите промени за ограничаване на злоупотребите вече минаха със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г. От догодина майчинските ще се получават пак след 12 месеца осигуряване, но ще се изчисляват върху доход за по-дълъг период - 18 месеца назад. За 18 месеца назад вместо за 9 месеца ще се изчисляват и обезщетенията за безработица. За болничните е подготвена промяна в Кодекса за социално осигуряване, който мина на първо четене през парламента. Те ще се изчисляват вече върху 12 месеца, вместо както досега върху 6 месеца.