Днес (31 октомври 2012 г.) парламентът избра двама съдии, които трябва да влязат в Конституционния съд по квотата на Народното събрание (НС), предаде Агенция „Фокус“. Депутатите дадоха вота си за Анастас Анастасов и за Венета Марковска.
Със 122 гласа „за“, 1 – „против“ и 8 въздържали се, народните представители класираха на първо място зам.-председателя на НС Анастас Анастасов. За Венета Марковска, зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС), пък са гласували 127 депутати. 13 са били против, а други 13 са се въздържали.
На трето и четвърто място са се класирали съответно Татяна Върбанова, съдия във Върховния касационен съд (ВКС), с 51 гласа, и Екатерина Михайлова, също зам.-председател на НС, с 41 гласа.
Анастасов е предложен от депутатите Цецка Цачева, Красимир Велчев, Искра Фидосова, Цвета Караянчева и Тодор Димитров. Михайлова е издигната от народните представители Мартин Димитров и Веселин Методиев. Кандидатурата на Венета Марковска е предложена от Дарин Матов, Димитър Чукарски, Венцислав Върбанов, а тази на Татяна Върбанова - от Янаки Стоилов и Мая Манолова.
По-късно през деня от Европейската комисия (ЕК) обявиха, че е възможно да бъде изготвен допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България преди края на следващата година, ако се прецени, че ситуацията го налага. Това предупреждение дойде по повод гореописаните съдебни назначения у нас.
От комисията считат, че има сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите. Име не беше посочено.
Реакцията на ЕК е предизвикана от сигнала срещу съдия Венета Марковска, който бе получен в правната комисия на Народното събрание. Той бе изпратен от лице с име Георги Колев и до голяма степен преповтаряше твърденията в материал, публикуван от две български медии преди две години и половина. В него бяха посочени обстоятелства около ареста на приятеля на Марковска - Георги Георгиев и последващото уволнение на полицаите, които го бяха задържали. Осветяването на случая и обстоятелството, че уволнението е дошло след среща на магистрата с висш представител на МВР, принуди вътрешния министър Цветанов да възстанови полицаите на работа.
Марковска тогава не реагира на публикацията, но преди дни изпрати отворено писмо, в което ги определи като „пасквил”.
Процедурата по гласуването за четиримата кандидати за съдии в КС включваше последователното им индивидуално представяне по азбучен ред. Предвиждаше се и провеждането на общи разисквания, в рамките на които четиримата да могат да отговарят на поставени към тях въпроси. По правило времето за изказване и за отговори на всеки е до 10 минути.
Гласуването е явно, посредством компютъризираната система за гласуване. По закон кандидатите за съдии в Конституционния съд се подлагат на него последователно, подредени по азбучен ред. За избрани се смятат тези двама от тях, които са получили най-много гласове с обикновено мнозинство от присъстващите народни представители.
В случай, че повече от двама кандидати, получили необходимия брой гласове, имат равен резултат, се провежда балотаж между тези с най-малък равен брой гласове. При необходимост се провежда трето гласуване при същите условия.
*Новината е актуализирана около 11:00 часа.