*Информацията е актуализирана към 15.55 ч.
Парламентът отхвърли ветото на президента Георги Първанов върху Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, който предвижда реформа в пенсионната система. С промените от следващата година се налага плавно повишаване на пенсионната възраст с 4 месеца както за мъжете, така и за жените от всички категории труд.
Гласуваха общо 193 народни представители, от които 122 депутати гласуваха "за" отхвърляне на ветото, "против" бяха 62 народни представители и 9 депутати гласуваха "въздържал се”. Ветото беше отхвърлено при прегласуване, информира Агенция "Фокус".
В мотивите на ветото държавният глава определи измененията като "едностранен отказ на управляващите от поетите и нормативно установени задължения в противоречие с утвърдените принципи на социалния диалог".
52-ма народни представители подават искане до Кoнституционния съд за обявяване за противоконституционни на разпоредбите в закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и параграф 18, който засяга пенсионната реформа. Това заяви впоследствие на брифинг в парламента депутатът от ПГ на "Коалиция за България" Любен Корнезов.
Той заяви, че го вълнува "колко струва" подписът на министър-председателя на страната Бойко Борисов под споразумението със синдикатите, съгласно което от 1 януари 2021 година нараства възрастта за пенсиониране на мъжете и жените. То беше постигнато през 2010 година.
В следобедните часове премиерът Борисов заяви, че решението на НС е било правилно, информира БГНЕС. "Щом БСП ще обжалва, да си обжалват, но така превръщат съда в изтривалка", заяви той по повод решението на БСП да внесат жалба в Конституционния съд.
Премиерът посочи, че помнел времето, когато бил кмет, а Сергей Станишев премиер: "Всеки четвъртък пенсионерите отиваха пред "Александър Невски" да се оплакват, че са им малки пенсиите".
Промените в пенсионната система не бяха консултирани в Националния съвет за тристранно сътрудничество, което е задължително, когато правителството променя правилата в тази сфера. Формално оправдание на управляващите беше, че вносител на промените не е кабинетът, а депутати от ГЕРБ и те имат суверенно право на законодателна инициатива. Стъпката обаче срещна голямо обществено недоволство.
След като парламентът одобри плавното повишаване на пенсионната възраст и президентът съобщи, че налага вето върху промените, премиерът Бойко Борисов и държавният глава влязоха в задочен спор.
"Погледнато реално и президентът Първанов трябваше да ни благодари, че от 1 януари вдигаме пенсионната възраст. И, ако един ден той стане премиер, каквито са амбициите му, няма лошо, той трябва да го направи. А той като социален президент няма да му отива. Ние и на него му свършваме мръсната работа. Вместо да ни благодари, той слага вето", каза премиерът Борисов.
"За мен основното е отсъствието на предсказуемост в поведението на държавата. Само преди една година всички ние приехме една договореност, едно решение, постигнато с висока степен на съгласие, за етапите, за характера на пенсионната реформа. И сега тази реформа, този модел се променя", коментира в отговор президентът Първанов, информира Dariknews.bg.