След номинацията на Росен Плевнелиев за президент, най-одобряваните министри остават Цветан Цветанов, Мирослав Найденов (с по 47% одобрение), Николай Младенов (с 46% одобрение) и Вежди Рашидов (с 40% одобрение). Това сочат данните от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). То е проведено в периода 22 - 26 септември 2011 г. Реализирани са 1000 интервюта в цялата страна.
Персоналният рейтинг на министрите в момента е резултат и на подкрепата, която симпатизантите на ГЕРБ дават за управлението като цяло. Критиките към "своите" в условията на изборна кампания се минимизират и дори се избягват.
Най-висок ръст в одобрението - 13%, от НЦИОМ регистрират за Маргарита Попова, която въпреки, че бе номинирана за вицепрезидент, не напусна поста си на министър, а излезе в отпуск за кампанията. Този висок резултат всъщност е по-скоро израз на положителна обществена реакция към номинацията й, отколкото оценка за работата й като министър, посочват от НЦИОМ.
Симеон Дянков и Вежди Рашидов през последния месец също добавят изразителни дялове одобрение към рейтинга си (съответно 11% и 9%). Подкрепата за работата на двамата министри се разширява и за сметка на хора извън симпатизантите на ГЕРБ.
Йорданка Фандъкова е единственият работещ в България политик с одобрение, по-високо от това на премиера Борисов (54%:51%). Софийският кмет леко редуцира обществената подкрепа за работата си, като в основата на това отново стои политизацията на обществените нагласи в столицата.
През септември ГЕРБ продължава да бъде водеща политическа сила в страната, като дори делът на симпатизантите й леко се покачва в сравнение с май 2011 г. - от 30% на 32%). На следващо място е БСП с 18% - увеличение с 2% в сравнение с май 2011
През последните шест месеца без значими промени остават дяловете на симпатизантите на ДПС – между 7% и 8%, а на "Атака” и на "Синята коалиция" – по около 4%.
Дори в условия на реална изборна ситуация, обаче, не расте делът на хората, според които има политическа сила, която би се справила с управлението по-добре от ГЕРБ. Това показва, че избирателите инвестират доверие в своите партии, но го правят, без да очакват някакъв радикален пробив в политическата конюнктура към момента.
В навечерието на местните избори регистрираме, че делът на хората, които гледат с надежда на управлението на ГЕРБ, е равен на дела на изпитващите притеснения от това управление (44%:44%). През последните месеци делът на скептиците бе трайно по-висок от този на оптимистите, посочват още от НЦИОМ.