Няма нито един загинал или бедстващ турист на местата, където се изляха проливни дъждове. Обстановката в курортен комплекс "Албена" остава все още е тежка, но положението по курортите като цяло е овладяно. На първо място е било обърнато внимание на туристическите бази и на местата за почивка на деца и младежи. Това заяви заместник-министърът на икономиката и енергетиката с ресор "Туризъм" Бранимир Ботев в ефира на Нова телевизия.
От вчера в Министерството на икономиката и енергетика (МИЕ) работи постоянна група за контрол, координация и наблюдение в туристическите курорти след падналите проливни дъждове. С всички засегнати от наводненията курорти е осъществена телефонна връзка, на място са изпратени и експерти от дирекция „Туристическа политика“ на МИЕ.
„Що се отнасят до туризма, искам да кажа, че първата грижа на постоянната група към МИЕ, която се ръководи от мен като ресорен заместник-министър, е сигурността на лагерите, където са настанени деца и млади хора. Сега всичко е наред, но вчера наистина имахме притеснения особено за децата, настанени в хотел в Кранево, който беше залят с метър и половина вода. В хотел „Невен“ почиваха 103 деца, които веднага бяха изведени и сега са настанени в по-уютна и сигурна база „Атия“, любезно предоставена от държавното предприятие „Ученически отдих и спорт“, увери заместник-министър Ботев.
Той отбеляза още, че жертвите на наводненията са предимно в урбанизираните територии. Зам.-министърът обясни този факт с лошо организираното пространство в големите градове. По негово мнение българските курорти са добре устроени и организирани, мислено е дългосрочно за тяхното развитие.
„Там, където строителството е безразборно, за съжаление, резултатите са толкова трагични“, е заявил Ботев.
Заместник-министърът изрази възмущение от появилите се вчера спекулативни статии с невярна информация в различни интернет сайтове, че 5 хил. деца и младежи бедстват в Кранево и Албена.
„Това се цитира и от чуждестранни медии, сред които и големи руски издания. Нека бъдем хора и да си помагаме взаимно. Да помагаме на българския туризъм, защото половин милион души си изкарват прехраната с туризъм в България и носят значителен приход в бюджета. Понякога преекспонирането на проблемите пречи и подобен род спекулации може да се отразят на сезона“, коментира зам.-министър Ботев.
В допълнение той напомни, че от държавата се очаква да мобилизира всички свои ресурси и да изготви бюджет, да работи „ръка за ръка“ с българските туроператори и браншовите организации, да генерира и излъчва позитивни послания
Повтаряйки думите си от вчерашните си изявления, зам.-министър Ботев добави, че правителствата идват и си отиват, политиците са временни, но България, българската природа и българите винаги ще ги има.
"Затова всички трябва да се обединим и да съхраним българския туризъм“, коментира зам.-министъра.