Размерът на буквите в обозначението за съдържание на ГМО на етикетите на продуктите, съдържащи ГМО трябва да бъде два пъти по-голям в сравнение с останалата част на надписа и с цвят и шрифт различен от основния. Това решиха депутатите при гласуването на промените в Закона за генетично модифицирани организми, предаде Агенция "Фокус".
Депутатът Джевдет Чакъров каза, че трябва да има ясна диференциация на обозначението на етикетите, затова че се съдържат ГМО компоненти.
Каквото и да се говори за либерализиране на ГМО, е невярно и ще бъде опит за забавяне приемането на закона. Това каза от парламентарната трибуна министърът на околната среда и водите Нона
Караджова. Тя посочи, че в продължение на четири месеца от опозицията са се изрекли огромен брой лъжи за разпространението на ГМО. По думите й до ден-днешен се говори за съдържание на ГМО
в кренвиршите. Министър Караджова обясни, че този закон не се отнася за съдържание на ГМО в храни.
В сега действащия закон, който действа и до ден-днешен, е разрешено отглеждането на селскостопански култури в цялата страна", заяви Караджова и уточни, че в България се забранява напълно
отглеждането на ГМО със селскостопански цели.
Малко след 9.00 часа днес пред парламента започна протест на природозащитниците срещу последните поправки в Закона за ГМО, предаде БГНЕС.
"Българите са на последно място по продължителност на живота в ЕС, вие ще ни пратите на последно място в света", "Цецка Цачева оставка" - са част от надписите по плакатите на протестиращите. Организаторите на кампанията "България свободна от ГМО" раздадоха на всички присъстващи листове, в който всеки да напише името си и сред множеството се четат следните надписи: "Ваня не иска ГМО", "Тодор не иска ГМО", а в близост до протестиращите се прави поредната подписка срещу поправките в закона. Протестът е огласен от български песни и скандирания "Долу ГМО", охраняван е от полицията.
Симпатизанти и членове на ВМРО също се присъединиха към протеста на природозащитниците заедно с листовките "България свободна от ГМО". На една маса те направиха импровизирана сергия, на която изложиха свежи български домати и краставици. От депутатите единствените, които уважиха протеста, бяха председателят на СДС Мартин Димитров и депутатът Ваньо Шарков.
При такова обществено мнение депутатите няма какво да обсъждат вътре в зала, а да се вслушат в гласа на обществото, заяви Димитров. Той добави, че "сините" депутати ще се борят по всички възможни начини срещу допускането на генно-модифицираните организми в страната.
На няколко плаката се забелязва снимката на американския посланик в България, който преди известно време написа статия в един от централните вестници за вредите и ползите от ГМО.
Миналата седмица екокомисията в парламента се събра извънредно, за да гласува последните редакции на най-важния текст - чл. 80. С него се въвежда общата забрана за отглеждане на ГМО. Тогава заместник-министър Евдокия Манева изрази несъгласие с предложения от Лъчезар Тошев от СДС рестриктивен текст и предложи двусмислена формулировка. Тя предвижда забраната да не важи за ГМО, които вече са на пазара. Така с предложението й на практика се отварят вратите за отглеждане на генни мутанти на територията на България.
Преди дни президентът Георги Първанов се закани да наложи вето върху закона, ако бъде приет в сегашния му вид. Той дори увери, че е готов и да инициира референдум чрез подписка, пише Dariknews.bg.