Над 50 хил. души са загинали при разрушителното земетресение в Хаити, 250 хил. имат нужда от спешна помощ, а общо 3 млн. души са пряко засегнати от трусовете. Това обобщение беше направено малко преди началото на спешното заседание на министрите по развитието на ЕС.
Страните от ЕС са изпратили 11 екипа спасители, пет полеви болници, шест подвижни медицински пункта, шест станции за прочистване на водата и 14 медицински екипа. 19 държави от общността се отзоваха на призивите за отпускане на помощ за гражданите на Хаити и събраните досега средства надхвърлят 1 млн. евро.
Припомняме ви, че още в първите часове следземетресението Европейската комисия (ЕК) реши да отпусне 3 млн. евро в помощ за пострадалите на острова. От комисията допълват, че до момента те са най-големият донор на хуманитарна помощ за Хаити - от 2008 година до сега ЕК е отпуснала над 28 млн. евро за страната.
Междувременно върховният представител по външната политика на ЕС баронеса Катрин Аштън потвърди, че в Хаити е загинала европейската пратеничка Пилар Хиарес. Двама хаитяни, работещи в делегацията на ЕС в Порт-о-Пренс са в неизвестност, допълни Аштън. Баронеса Аштън обяви още, че възстановяването на Хаити ще е приоритет за ЕС. "Ние трябва да се убедим, че Хаити получава необходимата хуманитарна помощ, но и да направим следващата стъпка - да подпомогнем за възстановяването на страната", подчерта тя.
В Хаити загинаха много хуманитарни работници, сред които и ръководителят на мисията на ООН в Хаити Хеди Анаби. За да инспектира работите по оказване на помощ в Хаити пристигна и генералният секретар на ООН Бан Ки Мун.
Хаити е една от най-бедните държави в региона. Над 70% от населението живее с под 2 долара на ден. Ситуацията се усложни след 2008 година след рязкото поскъпване на редица хранителни продукти на световните пазари.