Над ¼ от хората, навършили 18 години, са дали подкуп през последната една година. Това стана ясно днес по време на представяне на последното проучване на Центъра за изследване на демокрацията и "Витоша Рисърч", проведено преди един месец.
Равнището на корупцията и въвлечеността на хората в корупционни практики остават относително постоянни величини. Корупцията се е превърнала в трайно присъща черта на българската действителност. Това бяха част от изводите, които направи директорът на „Витоша Рисърч" Александър Стоянов.
Той добави, че промяна в нагласите и морала на обществото не се наблюдава - корупцията е станала траен феномен у нас, който няма да може да бъде победен нито лесно, нито бързо. За това сочат и оценките на хората, които възприемат средата у нас като силно корумпирана.
Активните българи са най-често въвлечени в корупция. В това число влизат хората от по-големите градове, както и тези с по-добро образование и по-високи доходи, отчете Стоянов. Той определи проблема с корупцията като "много тежък" и добави, че за да бъде разрешен той, ще са нужни много усилия.
По отношение на бизнеса беше отчетена малко по-добра картина. Там се наблюдава намаление на оказвания корупционен натиск и като цяло респондентите дават по-добра оценка на средата. Въпреки това бизнесът е малко по-склонен да "затваря очи" и да участва в корупционни практики, в сравнение с гражданите.
Основният мотив, който бизнесът изтъква като причина за укриването на доходи и данъци, е съществуването на корупцията, отчете от своя страна Руслан Стефанов - директор "Икономическа програма" в Центъра за изследване на демокрацията.
Стефанов добави, че като цяло по-голямата част от хората са готови да използват корупция, за да решат по-бързо проблемите си.
В рамките на събитието беше представена и схема на елементите на политическата воля, посредством които може да се пребори корупцията. Според експертите от Центъра за изследване на демокрацията елементите са 5, като за момента у нас се наблюдават само два - инициативи за намаляване на корупцията и обществена подкрепа. Останалите три - система за диагностика на правителствено ниво, която да показва какви са проблемите и какво ще се прави по тях оттук насетне, реални санкции и приемственост във водената политика, все още липсват.
2010 година ще бъде ключова за антикорупционната политика в България. Особено важен в това отношение ще бъде докладът на Европейската комисия за оценка на напредъка на страната за противодействие на корупцията и организираната престъпност, който ще излезе през месец юни, беше отчетено още днес.
Подробности за изследването на Центъра за изследване на демокрацията ще откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg