За последните два месеца в Националната агенция за приходите (НАП) са подадени над 100 сигнала, засягащи сделки с недвижими имоти. В сигналите се посочва, че за платените комисиони за недвижими имоти не е издадена касова бележка или счетоводен документ, информират от НАП.
По всички сигнали са възложени проверки, като в 80% от случаите данните за данъчни нарушения се потвърждават и на нарушителите са издадени актове за нарушения. Сред случаите има такива, при които платената комисиона достига до 2500 евро, като между купувача на имота и агенцията няма сключен договор, a за платената сума е издаден документ.
Санкцията за неиздаване на касова бележка от юридическо лице е 2000 лв., но може да достигне и до 10 000 лв. в случаите, в които се извършва дейност без касов апарат или такъв без дистанционна връзка с НАП. В тази връзка от приходната агенция планират старта на 100 проверки и ревизии на агенции за недвижими имоти и физически лица брокери, за които данните на НАП са показали риск от неплащане на данъци, допълват от приходното ведомство.
Същевременно във връзка със зачестилите сигнали за некоректно поведение в бранша НАП и Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ) започват информационна кампания за гражданите.
Според последните промени в закона, физическите лица, които отдават под наем имоти на други физически лица през 2013 г. трябва да подадат две данъчни декларации, а не една, както беше досега. Освен формулярът за облагане на доходите на физическите лица (Образец 2001), наемодателите на физически лица задължително подават и тримесечни декларации за облагане с авансов данък (Образец 4001).
Срокът за първата такава декларация за 2013 г. е до края на април, напомнят от НАП. Гражданите, които са давали под наем имоти на фирми или самоосигуряващи се лица, декларират доходите си от наем само с годишната декларация за доходите и не подават формуляра за облагане с авансов данък.
Припомняме, че според агенцията за недвижими имоти Bulgarian properties пред Econ.bg през първото тримесечие на 2013 година се наблюдава увеличаване в обема на продажбите на имоти в страната и в областните градове. Основната причина за растящото стабилизиране на жилищния пазар е повишеният брой на купувачите – те са с 30% повече в сравнение с преди една година.