Снимка: Sxc.hu
Тенденцията за пазара на земя е към намаляване на сделките. Това съобщи на пресконференция председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков, предаде БГНЕС.
По думите на Петков, в момента земята се търгува на 200-250, максимум 270 лева на дка. Освен това предлагането е много по-голямо от търсенето. Цената на арендата се движи около 20 лева на дка за година.
Според Петков в момента над 16,5 млн. дка земеделска земя се ползват неправомерно. Средната субсидия за предходната година е 19 лева за дка. По този начин се получава така, че държавата стимулира с над 400 млн. лева неправомерното ползване. Тези данни на асоциацията са от системата за агропазарна информация. "Потърсете си земята и вижте кой ви я ползва", призова Петков. Според него малко кметове са склонни да защитят правата на собствениците, защото има конфликт на интереси на много места.
Българската асоциация на собствениците на земеделски земи е създадена преди 2 години и в момента включва 14 дружества. Общата им собственост възлиза на над 1,6 млн. дка земеделска земя. Земята, която обработват като рендатори, е близо 500 хил. дка, голяма част от нея е собствена. Според Асоциацията има спешна нужда от промяна в Закона за арендата в земеделието и дори от нов закон. Собствениците на дадено място не могат да си получат дължимата рента и държавата поощрява арендаторите със субсидии.
От асоциацията обмислят да предприемат действия за уедряване на земята, за изграждане на правилник за прилагане на Закона за комасация и готови да стартират над 20 проекта от есента. Чрез уедряването дребните собственици ще могат да избират къде да обособят земята си. Участието в процеса е на доброволен принцип. Сред един от правните абсурди на закона е ако се отчужди земята на собственик - самият арентадор да има право да заведе иск за пропуснатите ползи. Друг е ограничаването правото на договаряне между два субекта, тоест - ограничаването на арендатор да арендува повече от 15 хил. дка земя.
До края на годината ще стартират 5 - 6 проекта за комасация на земеделски земи в България. Проектите, които ще започнат да се реализират, са на членове на асоциацията.