Над 60 млрд. лв. са парите на българите в банките. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян. По думите му лихвите у нас са сравнително високи спрямо останалите страни от Европейския съюз.
„Ако бяхме членове на еврозоната, към днешна дата лихвите щяха да са още по-ниски“, посочи той.
По думите му средствата в банките са парите, които са спестени и не се харчат, макар че 85% от тях са раздадени като микрокредити от банките
„От друга страна може да се каже - това са спестени пари и когато всичко стане по-добре, те ще се изтеглят, харчат и ще сме добре. Т.е. има две страни на монетата, две теории добре или не е наличието на такъв ресурс в банките“, обясни Хампарцумян.
Според банкера трябва да има среда, в която хората да се чувстват уверени както за потреблението като физически лица, така и за развитието на бизнеса като бизнесмени. Докато това усещане не настъпи на улицата, няма да има и по-голям растеж.
„Разбира се, тези пари не седят в някакви мазета, надиплени на пачки, въртят се, но има резерв ако хората се почувстват по-добре, да започнат да се харчат и икономиката да тръгне нагоре“, посочи още банкерът пред bTV.
По думите му повече депозити, отколкото кредити означава резерв за растеж или стагнация - според едната теория е липса на увереност в бъдещето (затова не се харчи), според другата е добра изходна позиция.
„Ако парите бяха мотивация за решаване със силови средства, би трябвало в Ситито на Лондон или на "Уолстийт" от всеки прозорец да стърчи тежка картечница или базука. Не стърчи, за разлика от Сомалия и други държави, защото тези финансови центрове са се установили там, където има ред“, заяви Хампарцумян.