Снимка: Sxc.hu
Броят на българските земеделски производители, които подават заявления за преки плащания на площ, расте значително и вече е над 92 хил., каза министърът на земеделието и храните Валери Цветанов, който участва в дискусия за Общата селскостопанска политика, предаде Агенция "Фокус".
Към 15 май подадените заявление са били 89 хил. Миналата година подадените заявления са били 74 хил., а по-миналата 72 хил. Причината за нарасналия интерес се дължи на това, че земеделските производители "разбират къде е меда и къде е жилото на ЕС", каза Цветанов. От април миналата година досега на земеделските производители са били изплатени общо 1,8 млрд. лв. под формата на субсидии и плащания, което надхвърля всякакви параметри на извършени плащания в българското земеделие, смята министърът.
Голяма част от тези средства са по директните европейски плащания на единица обработваема площ.
"Очаквам да бъдат публикувани и данните за 4-годишния мандат на правителството, за да стане ясно целият обем на средствата, влезли в земеделието", каза Цветанов.
Той представи данни на изплатените помощи за земеделието за последните три правителство на България - по време на правителството на Иван Костов са платени 400 млн. лв., 700 млн. лв. са били платени по време на управлението на Симеон Сакскобургготски, а досега по времето на настоящото правителство на Сергей Станишев - 2,340 млрд. лв.
Нараства броят на обработваемите земи у нас, като в някои райони има нарастване на площите със 120%. Така може да се каже, че пустеещата земя на България е намалява - нещо, което е било явна тенденция в началото на прехода, отчете министърът. България е била, е и ще бъде земеделска страна и за в бъдеще, смята Цветанов.