Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов отчете управлението през първите 100 дни на новото правителство в област земеделие, съобщиха от министерството. Двете основни неща, които обещахме, се случиха в рамките на тези 100 дни - европейските средства тръгнаха, както и делата срещу тези, които вършиха безобразия, заяви министър Найденов.
Според него министерството за последните осем години е било символ на корупция и непрозрачност. Той допълни, че до момента единственият министър от предишното правителство с повдигнати обвинения е бившият министър на земеделието Валери Цветанов. Това се отнася и до бившия председател на Държавната агенция по горите Стефан Юруков. През следващите дни министър Найденов ще внесе в Прокуратурата и данни от разпоредителните сделки със земеделски земи.
В отчета си, той отбеляза възстановените плащания от Европейската комисия по предприсъеднителната програма САПАРД като безспорен успех на новото правителство. Подписани са и първите 216 договора с кметове на 180 общини по общинските мерки по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. на обща стойност над 400 млн. лв. Тръгнаха и проектите по мярката "Млад фермер".
В рамките на 100 дни бяха спасени 700 млн. лв. по линия на директните плащания, след като се изпълни екшън планът за актуализация на ортофокотартата на страната. Освен това цената, на която са закупени снимките - 3.9 млн. лв., е много по-малка от заложената от предишното управление - 18 млн. лв., съобщи министър Найденов. Ръководството на МЗХ постави нов диалог с браншовите организации, които активно участват в разработването на законодателните промени.
Министерството вече провежда активен и ползотворен диалог и с Европейската комисия. В резултат на това е договорено за над 80 000 ферми да се удължи преходния период с още две години, през които да отговорят на европейските изисквания за хигиенни и санитарни норми. Европейската комисия отпусна 300 млн. евро за подпомагане на сектор "Мляко" в Общността, от които българските млекопроизводители ще получат около 1% още в началото на следващата година. ЕК реши да увеличи помощта "de minimis" от 7 500 на 15 000 евро, както и разреши изкупуването на квоти за производство на мляко.
Найденов отбеляза като още един успех, че през следващата година акцизът на високоалкохолните напитки няма да бъде увеличен, след изричното му настояване за това и аргументацията му в тази посока,
за да бъде спасена добрата реколта от грозде.
По отношение подпомагането на земеделските производители, министър Найденов обяви, че Държавен фонд "Земеделие" заработи като банка, а финансовият ресурс се отпуска максимално в условията на
икономическа криза. Той отчете разсрочването на нисколихвените кредити на агростопаните, отпускането на нови целеви кредити от Държавен фонд "Земеделие" и договарянето с Асоциацията на банките в
България за разработването на кредитен продукт, който да обслужва кандидатите по ПРСР.
От своя страна изпълнителният директор на ДФ "Земеделие" - Разплащателна агенция Калина Илиева отчете, че по програмата от 11 000 подадени проекта вече са изплатени 1671, като стойността на субсидията по тях е 159 млн. лв. Приоритетно са били разгледани проекти по мерките - "Модернизиране на земеделските стопанства", по която през 2010 г. ще бъде намалена субсидията с 10%. Подадените заявления по тази мярка са 850.
Калина Илиева обясни, че от 98-те проекта, които бяха вписани в книгата на длъжниците по програма САПАРД, вече са извадени 16 проекта, а по 25 на обща стойност 9.7 млн. лв. средствата са станали изискуеми. Останалите проекти все още се проверяват от прокуратурата. Относно теренните проверки за застъпени площи по линия на директните плащани, Илиева съобщи, че от 10 500 застъпвания, 9 000 вече са изчистени, а по 1 500 се работи в момента.
По време на пресконференцията зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров обяви, че до момента МЗХ е изпратило 5 държавни помощи за одобрение от ЕК, по които ще се подпомагат земеделските производители и припомни, че се правят законодателни промени, за да могат те да се прилагат. От своя страна другият зам.-министър Георги Костов, каза, че един от ангажиментите, който е поет и изпълнен, е спирането на разпоредителните сделки със земи от Държавния горски фонд. При проверки е установено, че са заменени земи на 3 пъти по-ниски цени от пазарната им стойност, посочи той. В началото на следващата година се очаква да влезе в сила Постановление на Министерски съвет, с което да се изравнят цените на земите от Държавния горски фонд с пазарните. В момента се работи по изготвянето на изцяло нов и осъвременен Закон за горите, който се очаква да бъде приет в средата на следващата година.