От утре (18 септември) инвеститорите ще плащат за достъп до мрежите на CEZ, Energo-Pro и EVN. Водните, слънчевите и вятърните централи ще плащат нова тарифа за достъп до мрежите на трите електроразпределителни компании, реши на закрито заседание през Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)*. Досега производителите не са я плащали.
Това е поредният удар от страна на държавата към ВЕИ сектора, след като в началото на лятото изкупната цена на произведената енергия беше намалена с близо 50%, коментира "България он еър".
От тази есен енергийният министър Делян Добрев намекна, че цената може да бъде намалена за втори път с още 30%.
Новите цени влизат в сила от 18 септември и са поискани от електроразпределителните дружества с мотива, че трябва да си обслужват повишените разходи заради големия брой нови производители, които са се присъединили към мрежите след 1 юли, се казва в съобщението на Комисията.
Най-ниски цени ще плащат централите на биомаса, а най-високи - фотоволтаичните централи. Конкретният размер ще се определя в зависимост от инсталираната мощност, обясняват от ДКЕВР.
От Асоциацията на производителите на екологична енергия определиха решението като дискриминационно. "Защо няма такава цена за електроенергията на топлофикациите или за АЕЦ "Козлодуй?", каза председателят Велизар Киряков. Сдружението ще организира тази седмица пресконференция, на която ще бъдат разяснени повече подробности около решението на ДКЕВР.
Зеленият ток ще поевтинее с до 39% от вторник, предвижда решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, пише от своя страна в. "Труд". Тази промяна обаче няма да се отрази на цената на електроенергията за битови и стопански производители, става ясно от доклада на ведомството.
Една от основните причини за поскъпването на тока с 13% за домакинствата и с 16% за фирмите от юли беше именно високата цена на зеления ток. Добавката, която всички плащат, се вдигна със 198%.
Оттогава ДКЕВР намали два пъти цената на зеления ток, без това да даде отражение в сметките на населението.
Решението на ДКЕВР не предвижда пряко намаляване на цените на тока от вятър, слънце, вода и биомаса, а това ще става косвено - въвежда се нова такса. Регулаторът се възползва от вратичка в закона, която позволява всички производители на енергия да плащат за достъп до преносната и разпределителната мрежа. Не е ясно защо таксата ще важи само за зелените централи.
До момента такса достъп се плаща от битовите и стопанските потребители като цена за управление на мрежите.
Според решението на ДКЕВР различните по големина централи, включително и малките мощности по покривите, ще плащат различна такса за достъп. Размерът зависи и от времето, в което е присъединена към мрежата мощността, както и от нейната големина. Централите, които по-отдавна са се прикачили и получават по-висока цена за тока си, сега ще плащат по-голяма такса за достъп.
Тя достига до 236 лв. за мегаватчас и е най-висока за слънчеви панели по покривите с мощност по-малка от 30 киловатпика, които са присъединени през първата половина на тази година. Най-малка такса достъп ще плащат големите слънчеви паркове, присъединени след 1 септември 2012 г. - 1,70 лв. на мегаватчас.
"Много странно решение, услугата за достъп е една и съща за всички, а цените са различни. Очевидно НЕК много е закъсала и се нуждае от пари, за да се въвежда подобна мярка, която ще съсипе повече от 2500 проекта", коментира пред вестника Велизар Киряков.
Той обясни, че решението ще бъде обжалвано, но при най-добро стечение на обстоятелствата делото ще приключи до две години, когато вече ще е късно. От Асоциацията на производителите на вятърна енергия също ще оспорват решението.
Повечето от производителите на зелен ток са категорични, че то е повече от съмнително и заради това, че е взето на закрито заседание без обществено обсъждане.
От ДКЕВР обясниха, че таксите са определени при закрити врати, защото били временни. От комисията не уточняват за какъв период ще важат.
*В прикачения файл може да видите решението на ДКЕВР.