Намаляването на ДДС е положително, но идеята не е достатъчно добре обмислена, защото бюджетът на страната вече е приет и ще се наложи да бъде преработен. Това заяви пред PRO.BG доц. Ганчо Ганчев, председател на УС на Институт за икономика и международни отношения по повод намерението на премиера Бойко Борисов да намали ДДС тази година с 0,5% и това да става на всеки шест месеца.
Според доц. Ганчев, ако ДДС бъде намален през тази година, ще се наложи актуализация на държавния бюджет. Ще има спад на приходите, което ще доведе до намаляване на разходите, което вече крие рискове.
Намаляването на ДДС в момента не е добър вариант и защото не е ясно дали икономиката на България излиза от кризата или още е в период на спад. Може би е по-добре следващият бюджет да бъде добре обмислен и в него да се заложи намаление на ДДС с 1-2 процента, коментира той.
Според икономиста намаляването на ДДС трябва да доведе до известен спад в цените, ако пазарът е конкурентен. В същото време ако освободените пари останат в производителите, това ще се отрази негативно на икономиката. Малко вероятно е България да започне да излиза от кризата през тази година, каза Ганчев. По-вероятно е този процес да започне през 2011 г., пише Standartnews.bg.
В България основният проблем е, че се забави модернизацията на страната и се стигна до деградация на отрасли с висока добавена стойност като например високотехнологичните. Моделът през последните години беше свързан със строителството и туризма, което не е достатъчно. За да се ускори модернизацията, е необходимо да се случат две неща: Да се развие инфраструктурата на страната и да се привлекат стратегически инвеститори, но не спекулативни строителни фирми както досега, а високотехнологични компании, които да създават производство с висока добавена стойност, заяви Ганчев.