Със 74 гласа "за", 21 "против", и 9 "въздържал се" парламентът прие на първо четене промените в Изборния кодекс, внесени от председателя на парламентарната правна комисия Искра Фидосова /ГЕРБ/ и група депутати.
С тях се предвижда да се намали срокът на уседналост от 12 на 6 месеца. Не се предлага обаче промяна на изискването за 10-месечна уседналост за предстоящите избори. Най-късно на 1 юни парламентът ще приключи в пленарната зала с второто четене на промените в Изборния кодекс, заяви в кулоарите на парламента Фидосова.
В мотивите на вносителите се посочва, че по отменения Закон за местните избори е било предвидено изискване за 10 месеца "уседналост" за българските граждани, които имат право да гласуват за общински съветници и кметове и избраните и действащи в момента органи на местната власт за избрани в условията на тази хипотеза. Освен това в докладите на ГРЕКО, ПАСЕ и ОССЕ, които са отправени към България след 2007 г., няма препоръка за промяна на това изискване, включително и за неговия времеви измерител, мотивират се вносителите.
И Конституционният съд смята, че съдържащото се в Изборния кодекс изискване лицето да е живяло в населеното място, респективно в държава-членка на ЕС, не е противоконституционно, а само намира срокът от 12 месеца за прекалено дълъг, отбелязват вносителите.
ГЕРБ предлага и депозитът, внесен от партиите и инициативните комитети, да се възстановява при получени едно на сто от действителните гласове, а не две на сто, тъй като и този текст беше обявен за противоконституционен от КС.
С 86 гласа "за", без против и с 8 въздържали се беше приет и проектът на Любен Корнезов от левицата, който също предлага намаляване от 12 на 6 месеца на срока на уседналост на изборите след 2011 г. Той обаче иска за вота наесен срокът да е три месеца. Измененията предвиждат и районните кметове в градовете с районно деление като София, Пловдив, Варна и кметове на села с над 150 души да бъдат пряко избирани от населението.
Положителна оценка на новия Изборен кодекс даде впоследствие Венецианската комисия. Нейните представители обаче призоваха Народното събрание да приеме бързо поправки, съобразени с решението на Конституционния съд за отмяна на 12-месечната уседналост за местните избори.
6 месеца изискване за оседналост е достатъчен срок за да се пресече изборният туризъм, заяви изпълнителният секретар на Венецианската комисия Томас Маркер. Той допълни: След това вече взето решение от Конституционния съд нашите най-големи тревоги, безпокойства във връзка с новия избирателен кодекс всъщност отпада.
По важния за опозицията въпрос, че вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов ще бъде едновременно и председател на предизборния щаб на управляващата партия ГЕРБ, от Венецианската комисия заявиха, че са в България да наблюдават българското законодателство и въпросът със съвместяването на трите поста няма отношения към него, предаде БНР.
Европейската комисия за демокрация по пътя на правото, известна като Венецианската комисия, е орган със съвещателни функции по конституционни въпроси към Съвета на Европа. Тя е създадена през 1990 година и има важна роля при приемането на конституционни промени с оглед привеждането им към стандартите на европейското конституционално право. Членовете й заседават през три месеца във Венеция.