Намалява броят на хората с първична инвалидност, причинена от очни заболявания през последните години у нас. Това съобщиха на пресконференция в БТА специалисти-офталмолози по повод предстоящия Световен ден на зрението, посочи доц. Руска Христова, началник на клиниката по очни заболявания към болница "Царица Йоана" - ИСУЛ.
Отчасти тенденцията се дължи на съвременните технологии и медикаменти, използвани от офталмолозите при лечение.
На първо място сред заболяванията, които могат да доведат до загуба на зрението, е катарактата, следват глаукома, болести на ретината и очни травми, отбелязаха специалистите.
Те смятат, че е необходимо цялостно поемане на лечението за пациенти с глаукома от държавата и поне частично поемане на разходите за скъпото лечение на макулна дегенерация - болест на ретината. Глаукомата често е генетично предопределена болест, която трябва да се лекува до края на живота, отбеляза доц. Наталия Петкова, председател на Националната глаукомна асоциация. По думите й затова лечението трябва да бъде безплатно и да се поема от държавата. Лечението на макулната дегенерация струва около 1000 лева за една доза, а често за спиране развитието на заболяването се налага използването на четири и повече дози, посочи Мишева, цитирана от БТА.
Направени са постъпки макулната дегенерация да бъде включена в наредба 38, с което да се направят и стъпки за поемане на част от лечението от държавата.