Мина и третият последен дебат между кандидатите за президент на САЩ – настоящия държавен глава Барак Обама и претендента от опозиционната Републиканска партия Мит Ромни. Основната тема на вчерашния публичен разговор беше външната политика на Съединените щати. Чуждите издания не са крайно единодушни за това кой е излязъл победител от дебата.
И двете страни демонстрираха нападателност, като както Обама, така и Ромни заявиха, че не смятат да навлизат с военна сила в Сирия. По време на 90-минутния разговор опонентите коментираха още Арабската пролет, Иран и надигащия се Китай.
Всеки от двамата се опитваше да опише другия като ненадежден главнокомандващ (на армията) в една опасна епоха, коментира публичния разговор в. „Ню Йорк Таймс“. Продължавайки от там, от където свърши при втория дебат, Обама започна да напада още отначало. Той нарече заявените политики на Ромни „погрешни и безразсъдни“, като според него те са и непоследователни.
Същевременно по-малко агресивният републиканец обвини президента, че не е успял да защити американските интереси по света, за да се справи с „една надигаща се вълна от хаос“.
По време на дебата във Флорида не се наблюдаваха никакви забележими гафове или „нокаут удари“, пише от своя страна „Би Би Си“. Форумът показа малко от прекъсванията от страна на кандидатите, които характеризира втория дебат в Ню Йорк.
Всеки от двамата кандидат-президенти декралираха категоричната си подкрепа за Израел и се противопостави на американска военна намеса в Сирия. Освен това Ромни заяви, че е съгласен с политиката на настоящия президент за изтегляне на американските военни от Афганистан до 2014 г. По-рано републиканецът защитаваше по-различна позиция.
Същевременно според Ромни САЩ под ръководството на Обама са позволили „размириците“ да погълнат Близкия изток. Той цитира смъртта на цивилни в Сирия, надигането на съмишленици на терористичната групировка „Ал Кайда“ в Северна Африка и ядрената програма на Иран.
За да отвърне на удара, Обама каза, че е доволен, че Ромни е признал заплахата от „Ал Кайда“ при положение, че по-рано тази година е заявил, че най-големият геополитически враг на САЩ е Русия. Президентът се опита да представи опонента си като начинаещ във външната политика, на когото му липсва последователност, за да ръководи армията.
Обама порица Ромни за това, че не може да се придържа към главната тема на външната политика. Републиканецът обаче изглеждаше по-авторитетно от настоящия главнокомандващ в теста да изглеждаш авторитетно по въпроси на националната сигурност, описва дебата ''Ройтерс''. Обама цитираше победите във външната политика, докато Ромни най-вече се съгласяваше. Това пък е заглавието на агенция "Блумбърг" по темата.
Според предварителните проучвания в момента и двамата опоненти имат равни шансове за успех на президентските избори, които ще се проведат на 6 ноември.