Напредък в борбата с кризата в Европа

24.10.2011 | 09:58
по статията работи:
Саркози и Меркел изглежда са решили различията си, като заявиха на съвместна пресконференция, че има "широко споразумение" по основния проблем
Напредък в борбата с кризата в Европа

Европа се приближи до решаването на икономическата си криза, като получи одобрението на ръководителката на МВФ Кристин Лагард и обещания за нови реформи от затъналата в дългове Италия, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

След тежка сесия на преговори, Лагард и френският президент Никола Саркози приветстваха "добрия напредък" по преговорите за преодоляване на кризата, която заплаши да хвърли света в нова рецесия. Въпреки това, евролидерите напуснаха Брюксел с малко конкретни мерки, като обещаха да разкрият всичко на втора среща на върха в сряда, въпреки повишаващия се международен и пазарен натиск.

Саркози и германският канцлер Ангела Меркел изглежда са решили различията си, като заявиха на съвместна пресконференция, че има "широко споразумение" по основния проблем, подсилването на европейския фонд за спешна финансова помощ. ЕС е загрижен, че 440 милиарда евро може да се окажат недостатъчни, ако трябва да се спасява голяма страна като Италия, затова търси начин да увеличи влиянието му без да жертва повече средства.

Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой заяви, че има два възможни модела. В едната схема инвеститорите ще получат застраховки срещу потенциални загуби на ценните си книжа, за да се примамят нервните търговци да купуват дълговете на затруднените икономики от еврозоната. Другият вариант е да се привлече финансова помощ от страни извън Европа като Китай, макар че ЕС не е единен по въпроса. По този начин европейските лидери се надяват да "подсилят" фонда до 1 трилион евро, като се надяват, че това ще е достатъчно, за да се успокоят нестабилните финансови пазари. Ван Ромпой заяви пред репортери, че е възможно обединяването на двата модела, за да се постигне "кумулативен ефект".

Европейските лидери постигнаха и пробив по два свързани, сложни въпроса, като се споразумяха за намаляване на дълговете на Гърция и гаранцията, че банките имат достатъчни ресурси, за да понесат тези загуби. Все още няма конкретни цифри, но се водят преговори с банките за опрощаване на поне 50% от гръцкия дълг.

В същото време ЕС иска банките да повишат капиталовите си резерви, за да гарантира, че тези загуби няма да ги доведат до несъстоятелност. За целта ще са необходими около 107-108 милиарда евро, съобщиха депутати.

Италианският премиер Силвио Берлускони също обеща твърди действия за намаляване на италианския дълг. Той ще свика среща на министрите, за да се опита да се пребори с разногласията в управляващата коалиция.

Меркел призова за опрощаване и на част италианския дълг като част от усилията за спасяване на еврозоната. За да предотвратят нова криза, лидерите обещаха също да позволят европейските договори да доведат до по-тясна икономическа интеграция в еврозоната и по-тежки санкции за нарушаващите правилата. Това обаче предизвика недоволството на 10 страни извън еврозоната, водени от британския премиер Дейвид Камерън, който предупреди, че отговорът на кризата може да маргинализира останалата част от ЕС. В отговор Саркози заяви, че му е "дотегнало" страна извън еврозоната да определя действията на лидерите на еврозоната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...