Народното събрание прие наложеното вето от президента Румен Радев върху Закона за съдебната власт

30.06.2023 | 12:10
по статията работи: econ.bg
Народното събрание прие наложеното вето от президента Румен Радев върху Закона за съдебната власт
Снимка: Стоп кадър/БНТ

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и БСП Народното събрание прие наложеното вето от президента Румен Радев върху Закона за съдебната власт. Законът се връща за ново разглеждане.

На 2 юни с промени депутатите отделиха следствието от прокуратурата с предложение между първо и второ четене и без обсъждане в правна комисия по предложение на "Възраждане". Неспазването на законодателните процедури е един от мотивите на държавния глава да оспори взетото решение.

Основният мотив на Румен Радев е, че още през 2009 година следствието е било преместено към прокуратурата по изискване на Европейския съюз в предприсъединителния период на България. В дебата само "Възраждане" и "Има такъв народ" се обявиха в защита на изваждането на следствието от прокуратурата.

Те обвиниха ГЕРБ, че са гласували тогава, защото това е бил резервен вариант да бъде свален Иван Гешев като главен прокурор и сега вече това не било актуално. От ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ признаха,че са прибързали и не са спазили процедурите по законодателството. БСП потвърдиха отрицателния си вот от предишното гласуване на 2 юни. ДПС не участваха в дебата.

Бранимир Балачев, ГЕРБ- СДС: "За съжаление ние трябва да признаем, че в желанието си за ускорим съдебната реформа като че ли прибързахме малко. Въпросът с функциите на разследващите органи, в момента те са два-разследващи полицаи, които са към полицията, от друга страна следствието, което пък е към прокуратурата, би следвало да бъдат обсъдени и прецизирани в по-спокойна обстановка."

Надежда Йорданова, ПП-ДБ: "Ние смятаме, че ветото трябва да бъде подкрепено, защото оспорените изменения в Закона за съдебната власт бяха приети при един недобър законодателен процес. Бяха основно в голямата си част предложения между първо и второ четене, пренесени текстове, които бяха отхвърлени по принцип на първо четене."

Петър Петров, "Възраждане": "Господин президент, мисля че твърде скоро забравихте ще се навършат скоро три години откакто екип на специализираната прокуратура влезе в президентството. Само да ви напомня уважаеми господин президент, че тогава освен специализирани прокурори имаше и военен следовател."

Корнелия Нинова, "БСП за България": "Вижте как се гласува съдебна реформа - на коленце. ГЕРБ диктува, "Възраждане" пише и предлага от трибуната. Помните ли я тази сцена. На мен ми е абсолютно дежавю, аз бях отново тук, аз говорех тук по време на второто четене. Тук беше Радо Чолаков, а тук Петър Петров на колене долу."

Тошко Йорданов, ИТН: "Българските граждани трябва да знаят, че това с разделянето на прокуратура от следствието е защото беше страх от Иван Гешев на ГЕРБ. В момента, в който Гешев не е главен прокурор, това не е необходимо и те трябва по някакъв начин да дондуркат коалиционния си партньор от ПП-ДБ, защото иначе сглобката, както се изразява великият юрист във вселената Лена Бориславова, ще се разпадне."/БНТ

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...