Насрочената за днес среща на високо равнище между ЕС и Канада все още остава несигурна. На събитието трябваше да се подпише официално споразумение за свободна търговия, но до последния момент Евросъюзът не е готов заради отказа на Белгия. Очаква се Европейският съвет да обяви дали форумът в Брюксел ще се отложи, докато белгийските политици още преговарят за компромиси по текста.
Безпрецедентно за стандартите на европейския протокол датата 27 октомври стоеше празна в календара на Европейския съвет до късно снощи. Програмата за деня на премиера на Канада Джъстин Трюдо също не беше попълнена с пътуване до Брюксел на интернет страницата на канадското правителство, а бяха вписани само срещи в Отава.
До последно вчера председателят на Съвета Доналд Туск повтаряше, че шансове за среща на върха в четвъртък има. Форматът на подобни международни заседания включва председателите на Съвета Туск и Еврокомисията Юнкер, които от името на 28 държави в Съюза сключват договори с лидерите на трети страни.
Смисълът на събитието се очакваше да е Всеобхватното икономическо и търговско споразумение, което остава лист хартия без политически консенсус сред всички правителства от ЕС.
Заради вътрешнополитически разногласия Белгия налага вето. Снощи регионалната власт във Валония отново не свали възраженията си, а политиците обявиха, че тази сутрин подновяват кризисните преговори в 11 часа българско време. Валонците настояват за предпазна клауза в СЕТА, която да им позволи оттегляне, ако търговските им интереси бъдат накърнени в сектори като земеделието. Поставят се условия и за арбитражите за търговски спорове. Дори и белгийските политици да се обединят днес около обща позиция, тя първо отново трябва да бъде представена на посланиците на останалите 27 страни-членки, преди ЕС да може да съобщи на Канада, че е готов за сделка.
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо трябваше да излети снощи за Брюксел, за да подпише споразумението за свободна търговия с Евросъюза. От Отава съобщиха, че пътуването му засега се отлага заради неспособността на Белгия да уреди компромис между своите региони, които блокират сделката.