България е категорично против евентуална забрана за производство на гъши и патешки дроб. Това заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на посещението си в Париж, Франция, информираха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Изявлението на българския министър дойде по повод предложението на група евродепутати да се спре производството на дроба. "България е вторият производител на този продукт в Европа след Франция и за това ще обсъдим този проблем и с френския ми колега на срещата ни в сряда", каза Мирослав Найденов.
По думите му двете страни имат извоювани позиции на пазара на този продукт и не бива те да се губят, при това без да има механизъм за компенсиране на производителите.
Земеделският министър е на мнение, че за да се гарантира хуманното отношение към птиците, би било по-конструктивно да се предложат допълнителни мерки по отношение на отглеждането им. Той припомни, че страната ни е изпълнила всички изисквания по отношение на хуманното отношение към кокошките и птицевъдите ще бъдат компенсирани чрез финансово подпомагане тази година.
Миналата седмица 8 евродепутати предложиха да се забрани производството и продажбата на гъши дроб на територията на Европейския съюз (ЕС), припомня в. "Труд", позовавайки се на АФП.
Депутатите настояха да се сложи край на "мъчението на милиони патици и гъски". Според информация на чуждестранна неправителствена организация птиците се отглеждат при ужасни условия. Италианският евродепутат Андреа Занони, организатор на инициативата, определи угояването на патиците и гъските като "отвратителна и варварска практика, истинско мъчение за милиони птици, които търпят неизразими ежедневни мъчения заради консумацията на гъши дроб".
В момента пет страни от ЕС произвеждат гъши дроб. Това са Белгия, България, Испания, Франция и Унгария. В останалите 22 държави-члено производството на продукта е забранено, но не и вносът и продажбата му.