Наши реликви влязоха в международен виртуален музей

10.03.2009 | 10:22
по статията работи:
Целта е бъде показана общата историческа основа, върху която е стъпила Европа още от праисторическо време
Наши реликви влязоха в международен виртуален музей
Снимки: "Янтра Днес"; Corbis

Реликви от Археологическия музей във Велико Търново станаха част от международен виртуален музей. На уебсайта в своеобразна виртуална експозиционна зала на музея са изложени предмети от едно от най-ранните неолитни селища в Европа, това в Джулюница. Там могат да бъдат видени едни от най-ранните предписмени знаци, намерени в селищната могила при Самоводене, находки от могилата при Хотница, тракийски предмети от могилата при Големаните и др.

Основна идеята на международния проект “Виртуален музей на европейските корени" е в дигитална среда и чрез триизмерни изображения да бъдат показани няколко от многобройните забележителни артефакти, включени в сбирките на 15 музея от цяла Европа, включени в сайта, съобщи в. "Янтра Днес".

Показаните експонати са свързани тематични пътеки и маршрути на културния туризъм. По този начин ще бъде показана общата историческа основа, върху която е стъпила Европа още от праисторическо време. Различните тематични пътеки, които са на разположение, създават уникално преживяване, при което посетителят сам може да избира обекти, теми, език и критерии, с които да направи своето виртуално пътешествие.

Проектът ще бъде официално представен в петък от неговия ръководител Марко Мерлини. Инициативата е съфинансирана от Европейската комисия чрез програмата “Леонардо да Винчи” и се координира от изследователска компания “EURO INNOVANET” в Рим.

За нуждите на музея археологът от Регионалния исторически музей Александър Чохаджиев е събрал, дигитализирал и резюмирал на английски език всички публикации на български археолози, посветени на писмени знаци, открити на територията на България.

Идеята на този уникален каталог, който предстои да бъде публикуван на уебсайта на проекта, е да представи на света някои от изключителните открития на българската археология, макар и засега само под формата на резюмета, поясни Асен Величков, който е координатор на инициативата за България.

"Надяваме се при едно бъдещо продължение на проекта да имаме възможност да направим и пълен превод на материалите. Защото за съжаление в огромната си част трудът на нашите археолози остава напълно неизвестен на нечетящите български език"
, каза още Величков.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...