В България индустриалното производство не регистрира промяна спрямо предишния месец, а през септември то спадна с 0,8%, като по този начин регистрира трети пореден месец на спад на месечна база, след като през август спадна с 0,2%, а през юли – с 0,8%. Същевременно на годишна база производството в страната регистрира покачване от 1,1%, като така темпът се ускорява спрямо септември, когато то регистрира растеж от 0,8% спрямо септември 2014 г.
Индустриалното производство в Европейския съюз регистрира покачване от 0,5% през септември спрямо септември 2014 г., сочат сезонно изгладените данни на Евростат. През деветия месец индустриалното производство е отчело покачване и в еврозоната, като сред 19-те икономики то възлиза на 0,6%. Същевременно на месечна база се регистрира понижение от 0,3% в еврозоната, а в ЕС производството се е задържало на нивата си от август. Още по-позитивни са резултатите от октомври, според които индустриалното производство се е покачило с 1,9% на годишна база в еврозоната и с 2,4% в ЕС. Спрямо месец по-рано през октомври производството се покачва с 0,6% в еврозоната.
Нарастването на индустриалното производство през октомври спрямо септември се дължи до голяма степен на производството на трайни потребителски стоки, което се покачва с 1,8% спрямо месец по-рано. Ръст регистрира и производството на капиталови стоки (с 1,4%), и нетрайните потребителски стоки (0,4%), а растеж се наблюдава и в сферата на енергетиката – с 0,6%. Икономиките на 28-те страни от ЕС също са произвеждали повече трайни потребителски стоки, чието производство се покачва с 1,2%, докато капиталовите стоки, енергетиката и нетрайните потребителски стоки регистрират растеж от съответно 1%, 0,8% и 0,2%. Спрямо същия месец на 2014 г. икономиките от съюза са произвели с 0,1% повече междинни стоки.
Сред страните от Европейския съюз най-голямо покачване на индустриалното производство е отчетено в Литва, където то се покачва с 11,3% спрямо септември 2015 г., както и в Нидерландия (4,3%), Португалия (3,9%) и Ирландия (3,4%). Най-голям е спадът му в Гърция – с 1,2%, както и в Дания и Финландия, където то спада с по 0,9%.
На годишна база през октомври тази година се наблюдава нарастване на производството на трайни потребителски стоки в 19-те икономики от еврозоната от 4,2%, а капиталовите стоки, междинните стоки, нетрайните стоки и производството на енергия нарастват със съответно 3,5%, 1,5%, 0,2% и 0,7%. Спрямо октомври 2014 г. най-висок ръст на производството се наблюдава в Ирландия – с 14,6%, Литва (6,5%), Чехия и Хърватия (по 6,4%). На годишна база производството спада в най-голяма степен в Нидерландия (-2,6%), Естония (-2,1%) и Гърция (-1,9%)