Народното събрание прие на първо четене актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна када (НЗОК). С текстовете се предвижда увеличение на средствата със 134,5 млн. лв. Измененията бяха приети със 145 гласа “за”, 1 “против” и 39 “въздържали се”.
По-голямата част от сумата или 105 млн. лв. ще са здравноосигурителни вноски. 4 млн. лв. са резерв, а 120 млн. лв. са здравноосигурителни плащания. Допълнителните средства ще бъдат разпределяни с решения на Надзора на НЗОК.
При представянето на законопроекта служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров призова депутатите да гласуват бързо актуализацията на бюджета, за да се осигурят пари за посрещане на четвъртата вълна от COVID-19
„От гледна точка на настъпващата пандемична вълна е важно не само приемането на законопроекта, важно е и той да бъде приет възможно в най-кратки срокове, за да даде сигурност и спокойствие на системата в планирането и провеждането на мерките за противодействие на четвъртата пандемична вълна, която настъпва“, каза Кацаров.
От ИТН обявиха, че ще подкрепят измененията. Ивайло Христов от ИТН поиска разбивка на предвидените 10 млн. лв. за администрация. Той изрази подкрепа за включените 2,5 млн. лв. за асистенти, акушерки и др. за грижи от дома. Хасан Адемов от ДПС също поиска повече информация за парите за администрация, за да се докаже, че ще бъдат използвани прозрачно. От ГЕРБ и БСП разкритикуваха някои текстове. Реално увеличението на средствата за касата е на база “евентуално приемане на увеличение на пенсиите”.
в бюджета за държавното обществено осигуряване (ДОО). Парите за ДОО обаче предстоят да бъдат гласувани. “Такава логика е относително спорна и проблемна”, смята Дариткова. Затова и от ГЕРБ заявиха, че няма да подкрепят актуализацията. “С лека ръка ни се представя проект от 134 млн. лв., за който ще гласуваме някой да разпредели, без да получаваме ясни отговори и факти”, каза бившият здравен министър Костадин Ангелов. От БСП пък изразиха принципна подкрепа, но заявиха, че ще внесат промени между първо и второ четене.
Според депутата от БСП Георги Михайлов няма предвидени средства по направлението детско здравеопазване. Депутатът Галина Георгиева от партия “Изправи се, БГ! Ние идваме” заяви, че в своята същност подкрепят актуализацията, но по някои от точките няма достатъчно информация и съответно данни за това как ще бъдат разпределени средствата.
В отговор на изказванията на депутати ресорният министър Кацаров отвърна, че критиките не са толкова към актуализацията, колкото към проблемите в здравеопазването, които обаче не могат да бъдат решени само с промените в сегашните текстове. “Не съм съгласен, че ако разходите се разпределят с решение на НЗОК, това не е прозрачно. Напротив, всички решения и стенограми на Надзора на НЗОК се публикуват, това не е пречка да не бъда гласуван и приет законът”, заяви от трибуната на НС Кацаров. Той напомни, че от създаването си, касата винаги е имала резерв, който е разпределян спрямо съображенията на НЗОК. “Това не е проблем за приемането на бюджета, от това няма да се промени нито философията, нито начинът, по който ще бъдат изразходвани парите”, завърши здравният министър, който допълни, че натрупаните през последното десетилетие дисбаланси не могат да бъдат оправени само с актуализацията.
“Кризата до този момент е катастрофа. От 1 ноември до 30 април са загинали 26 000 души, повече от всякога досега”, каза Кацаров, според когото това е пряка последица от лошото управление на кризата и лошото състояние на болниците, натрупали дългове и на прага на фалит.