Повече от половината от компаниите в Унгария не успяват да попълнят свободните работни места заради недостиг на кадри, показва проучване на фирмата по човешки ресурси ManpowerGroup. Изследването е регистрирало най-високите нива на липса на работна ръка в историята на страната, пише "Ройтерс".
Продължилата години наред масова емиграция към Западна Европа доведе до недостиг на кадри в страните членки на ЕС от източната част на континента – като Унгария, Чехия и Полша например. В тези страни работодателите от всички сфери на бизнеса и индустрията изпитват сериозни затруднения в наемането на хора.
Годишното проучване на ManpowerGroup показва, че 57% от анкетираните компании в Унгария изпитват трудности в набирането на персонал. Това е с 10% повече спрямо миналата година. В световен мащаб този показател се движи около 40% при 42 изследвани държави.
Фирмите в централноевропейската държава "се състезават за кадри не само с конкурентите си в рамките на страната, но и с работодателите в Западна Европа и в съседните страни", обяснява директорът на ManpowerGroup за Унгария Ласло Далани. По думите му най-големият недостатък на страната е ниското заплащане, което затруднява привличането и задържането на способни кадри.
"Унгарските компании смятат, че ако увеличат заплатите, това ще застраши тяхната конкурентоспособност", обяснява Далани. "Но при все това недостигът на работна ръка е достигнал такова равнище, че то също пречи на конкурентоспособността".
Според изследването една трета от фирмите в страната не успяват да наемат хора, защото за позициите, които търсят, напълно липсват кандидати. Други 30 на сто се оплакват, че кандидатите не са достатъчно квалифицирани.
Най-голям е недостигът при нискоквалифицирани позиции като дърводелци, електротехници, водопроводчици и шофьори, както и сред инженерите, лекарите, ИТ специалистите и счетоводителите.
Според ManpowerGroup около 30% от унгарските фирми се борят с проблема, като предоставят на работниците си допълнително обучение, докато 16 на сто предлагат по-привлекателни социални пакети.
Изследването в световен мащаб показва, че проблемът с недостига на работна ръка е най-сериозен в Япония, където 86% от работодателите се оплакват от липса на кадри. В Румъния и България, двете най-бедни страни членки на ЕС, процентите са съответно 72% и 62%.
Samsung Electronics в Унгария вече наема украинци, за да запълни празните позиции. Германските автомобилни концерни "Ауди" и "Даймлер" също се оплакват от недостиг на хора.
За периода юни-август безработицата в Унгария е била 4.9%. Брутните заплати са се увеличили с 6.9 на сто на годишна база през август.
Правителството на премиера Виктор Орбан планира да въведе дву- или тригодишна програма за намаляване на данъците, като в същото време ще включва и стимули за работодателите да увеличат заплащането на персонала си.