Неизвестна за науката крепостна стена e открита във В. Търново

26.08.2011 | 10:07
по статията работи:
Масивен мъжки пръстен от сребро, колекция от около 50 средновековни монети, съдове от сграфито керамика са сред находките
Неизвестна за науката крепостна стена e открита във В. Търново

Неизвестна за науката крепостна стена, започната презXII в. и завършена от династията Асеневци, е открита при проучванията на хълма Трапезица. Tова съобщи на БТА археологът доц. Константин Дочев, директор на великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей при БАН. Тя е разрушена при унищожително земетресение преди 550 г.

При разкопките в югозападния сектор на хълма, археолозите са попаднали на изключително добре запазено, но непознато мощно отбранително съоръжение с обща дължина от 19 м и ширина достигаща до 5 м. Зидовете са изградени от масивни каменни блокове, плътно слепени с хоросан, поддържани от мрежа дебели дървени греди.

Предполага се, че височината на крепостната стена е достигала до 15 м, а площадката зад нея е била предназначена да побере войните от голяма бойна част, която отбранявала пространството между двата входа за крепостта. До 1000 куб.м е общият обем на камъните, вложени в градежа на разкрития участък от крепостен зид, което също е изненада за археолозите. По мнението на доц. Дочев, това е най-добре изградената средновековна крепост в Северна България, а разкритият участък може да послужи за образец при предстоящото обемното възстановяване на съоръжения на Трапезица.

Масивен мъжки пръстен от сребро, колекция от около 50 средновековни монети, съдове от сграфито керамика са сред находките от проучванията в пространството от вътрешната страна на крепостта. Най-ценната сред тях е изключително рядък екземпляр от монета на Иван-Асен Втори. Досега в Търново са открити само четири такива монети, обясни доц. Константин Дочев, който е експерт по средновековна нумизматика.

Мащабните проучвания на втората по значение след Царевец историческа крепост във Велико Търново се провеждат за трети поред сезон по съвместен договор между Министерството на културата и Националния археологически институт с музей при БАН.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 14.02   1130 г. – Инокентий II е провъзгласен за римски папа. 1779 г. – Джеймс Кук е убит от туземците на остров Хаваи. 1807 г. – При пожар на английския кораб...