Според много индикатори 2015 г. беше най-тежката година за гиганта Glencore Plc, занимаващ се с минни дейности и търговия с метали, откакто неговите акции започнаха да се търгуват на борсата. Финансовият отчет на компанията показва, че през миналата година нетните ѝ приходи са отбелязали срив от 69% на годишна основа, спадайки до едва 1,34 милиарда долара. И въпреки че това представяне е по-добро, отколкото анализаторите очакваха, тъй като техните предвиждания сочиха спад до 1,17 милиарда долара, все пак коригираните финансови данни показват, че Glencore е претърпяла загуба и в резултат на това ще продаде активи на обща стойност до 5 милиарда долара.
Коригираните данни за приходите преди изплащане на лихвите по задълженията и данъците на търговското подразделение на Glencore спаднаха до 2,46 млрд. долара – с 0,04 млрд. долара по-малко от прогнозата на компанията и с 400 млн. долара по-малко от 2014 г. За сметка на това обаче приходите от минното ѝ подразделение се сринаха от 3,9 млрд. долара през 2014 г. до едва 292 млн. долара през миналата.
Но макар финансовото представяне на гигантът да беше негативно през изминалата година, по време на пресконференцията, на която резултатите ѝ бяха оповестени, главният изпълнителен директор на компанията Айвън Гласенберг запази позитивен тон, тъй като според него цените на металите на световните пазари са стигнали дъното, а продажбите в Китай са „доста добри“. Според главният финансов директор на компанията Стив Калмин основната ѝ цел през настоящата година ще бъде редуцирането на дълга ѝ с 2,59 милиарда долара. Той посочи, че растеж на дивидентите е възможен през следващата година. Въпреки това днес акциите ѝ спаданаха с 1,7% до 131,05 пенса.
Тенденцията на спадащи печалби и приходи се наблюдава сред всички глобални минни компании, въпреки че Glencore успя да редуцира дълга си до 25,9 милиарда долара от 30,5 милиарда долара, въпреки че по този начин не постигна собствения си таргет от нетни задължения на стойност 25 млрд. долара. Освен това гигантът се видя принуден да намали дивидентите на акционерите си и да започне да се освобождава от някои активи.
Сред основните причини за това е свръхпроизводството на световните пазари в условията на спад на търсенето на мед, никел, цинк и желязо от втората по големинаикономика на планетата – Китай. Именно управляващите в Китай обявиха вчера, че в страната ще бъдат освободени 1,8 милиона миньори, макар да не посочиха кога ще се случи това.
„Всички погледи са насочени към представянето на продажбите през второто тримесечие на годината“, коментира експертът от Liberum Capital Ltd. Бен Дейвис. „Anglo American трябва да се засрами от прогреса, който осъществява Glencore”, допълни още той в имейл до Bloomberg.