Европейските депутати и страните от ЕС са на косъм да приемат промените в телекомуникационния сектор на Европа. Дали обаче новият пакет няма да се отрази на независимостта на Интернет и някоя информация ще се окаже по-важна от друга? Това се питат създателите на големите играчи в мрежата, коментира EUobserver.
В момента информацията за любимите сладкиши, публикувана от някоя латвийска баба и новините от мултинационалните корпорации се третират равно в Интернет. Новите правила, заложени в телекомуникационния пакет на Европа, обаче предвиждат доставчиците на услугата и телекомуникационните компании да имат право да блокират или забавят някои от информациите, минаващи през мрежите им, докато други ще имат привилегирован статут. Това предложение се посреща радушно от представителите на център-дясното пространство в Европейския парламент.
Опоненти обаче са основно левите партии, както и партиите на "зелените". Те се опасяват, че това ще доведе до Интернет на няколко равнища, а някои доставчици на информация ще си плащат, за да могат техните данни да бъдат привилегировани в потока от информация. Така големите източници на информация и доставчиците на услуги ще могат да „затъмнят” малките играчи и прохождащите компании в мрежата.
Нещо повече, доставчиците на Интернет ще могат да блокират данните за своите конкуренти, както и на своите клиенти. Така и големите телекомуникационни компании ще могат да получат силен коз в борбата си с интернет телефонията, разпространявана от компании като Skype.
Според Европейската комисия обаче, ако някой потребител смята, че информационният поток, който получава не е добър, той просто може да смени доставчика на услугата. Според източници от комисията големите поддръжници на ограниченията в Интернет са Франция и Великобритания. Британците са на мнение, че конкуренцията сама по себе си е достатъчна защита, а Франция смята, че новите мерки ще помогнат в борбата с пиратството в мрежата.