Нивото на Дунав спада, но нов проблем се задава за крайречните общини

07.07.2010 | 10:10
по статията работи:
Управителите на областите по брега на реката ще участват днес в работно съвещание по проблема с комарите
Нивото на Дунав спада, но нов проблем се задава за крайречните общини

Нивото на река Дунав спада, съобщиха от „Гражданска защита”. Нивото на реката се е понижило с 18 см при Видин, с 2 см при Русе. При Силистра е регистрирано леко повишение с 1 см. Обстановката в страната като цяло е спокойна, предаде агенция "Фокус".

Оттеглянето на високите води на река Дунав ще доведе до създаване на условия за развитие на голямо количество комари, каза в интервю за БТА Валери Георгиев, държавен експерт в отдел "Биологично разнообразие" на дирекция "Национална служба за защита на природата" в Министерството на околната среда и водите
/МОСВ/. По думите му след оттеглянето на водите се образуват много временни водоеми и локви, в които има идеални условия за развитие на насекомите.

Ако за много от населените места в страната проблемът с комарите зависи от влажността на въздуха, за крайдунавските райони той е постоянен и всесезонен. За да бъде ефективна борбата с насекомите са необходими няколко масови третирания с препарати в рамките на годината, извършени съвместно с общините на румънския бряг на реката. Това затруднява дунавските общини, както от финансова, така и от организационна гледна точка.

Управителите на областите, граничещи с Дунав, ще искат средства за обща обработка на бреговете срещу комари, популацията на които значително се е увеличила след повишението на нивото на реката, съобщи областният управител на Враца Пепа Владимирова.

Управителите на областите по брега на река Дунав ще участват днес в работно съвещание по проблема, което ще се състои в Плевен. На него ще бъде взето решение за общо кандидатстване за централизирано предоставяне на средства от междуведомствената комисия за борба с бедствията и авариите за обработка за бреговете на реката в българския участък.

Ще се обърнем и към колегите си от Румъния, за да съгласуваме съвместни действия, уточни областният управител на Враца.

За справяне с проблема в крайдунавските райони обикновено се практикува обработка с препарати на откритите площи, зарибяване на водоемите с рибата гамбузия, която се храни с ларвите на  комарите, както и извършване на хидромелеоративни мероприятия за пресушаване и отводняване на блатата и застоялите водоеми, отбеляза Георгиев. Използването на химически препарати за унищожаване на насекомите убива или пречи на развитието на хищниците, които се хранят с комари, като водните кончета, рибите, жабите и птиците, отбеляза експертът на МОСВ. По думите му отводняванията и масовото отравяне на насекомите води до рязко намаляване на хранителната база на тези видове, което причинява и тяхното постепенно изчезване от района. Най-щадящо е разселването на гамбузията, което не вреди на околната среда, коментира специалистът.

Силистра

За да има добър резултат пръскането против комари са нужни поне три обработки годишно, а само една от тях струва около 30 000 лева, е мнението на специалисти от Силистра. Към момента в бюджета на Силистренската община за борба с комарите са
осигурени 37 000 лева, съобщи главният секретар на общината Людмил Стоянов, цитиран от кореспондента на БТА в града.В Държавния архив на Силистра се пазят любопитни документи за мерки за борба с комарите отпреди 66 години. От 2 до 350 лева са плащани в Силистра през 1944 г. за убити комари, сочат документи от силистренския държавен архив. За 10 убити комара са плащани 2 лева, за 100 комара - 25 лева, а за 1000 комара - 350 лева, като изискване е било убитите насекоми да се редават между памук и лигнин в близката станция против малария или на околийски лекар за изплащане на полагащото се възнаграждение. Седмица за избиване на комарите е била обявена от 23 до 30 април 1944 г., сочат още документите от архива.

Русе

Към момента в община Русе са осъществени три успешни наземни пръскания с препарати срещу комарите, но са необходими между 40 000 и 50 000 лева за още едно пръскане, е заявил кметът на Русе Божидар Йотов, цитиран от кореспондента на БТА в града.По думите му четвъртата акция се налага тъй като при очакваното изтегляне на високите дунавски води ще се образуват огромни влажни пространства, които при високи температури са естествен развъдник на комарите. За събиране на средства
общинската администрация е обявила дарителска акция от фирми, по която до момента са събрани над 16 000 лева. Видин

Видин

Кметът на Видин е разпоредил спешна обработка на площите в общината, съобщава кореспондент на БТА в града. В общината се наблюдават рояци от комари, причина за които са обилните валежи,високите температури и високите води на Дунав. Първото третиране с препарати в общината е осъществено в средата на май. До началото на юли са извършени обработки срещу ларви на комари в районите "Майски лес", рова около крепостта "Баба Вида", рововете по ул. "Михаил Трети Шишман". Третирани са и част от заблатените места около видинската Гребна база в посока Фериботен комплекс. Извършена е и аерозонна обработка на целия град, включително и на ромския квартал "Нов Път". До края на лятото предстои извършването на още обработки за ларви и
аерозонни обработки срещу насекомите.

Правителството

Проблемът с третирането на комарите в крайдунавските общини е в полезрението и на българското правителство и е обсъден на последното му заседание за миналия месец, става ясно от изнесената стенограма. По думите на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов са направени съответните експертизи за възможността чрез Комисията по бедствия и аварии да започне пръскане срещу комари във всички общини, които са по поречието на река Дунав. "Това, което в момента планираме, е да синхронизираме действията си заедно с румънската страна по едно и също време да се направи пръскането. Според Цветанов сумата, която в момента се прецизира е от порядъка на около 500 хиляди лева.

"Ще подпомогнем общините с тези пари, макар че това си е изцяло работа на кметовете. В случая ще бъдем солидарни с тях заради хората", заявява и министър-председателят Бойко Борисов. Планира се пръскането да се осъществи синхронизирано с румънската страна - около 10 юли, става известно от стенограмата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...