Нищо не налага нова актуализация на бюджета

07.09.2010 | 12:56
по статията работи:
Според зам.-министър Владислав Горанов бюджетният дефицит ще бъде по-малък от 3% догодина
Нищо не налага нова актуализация на бюджета

Нищо не налага да има нова актуализация на тазгодишния бюджет, изпълнението на приходите не налага подобна стъпка. Това каза пред журналисти заместник-министърът на финансите Владислав Горанов. Той участва във форум "Ролята на дясното управление за справяне с последствията от световната финансова и икономическа криза".

По време на форума Горанов заяви, че правителството съумява да запази близки до общоприетите нива на дефицит, като още от следващата година той ще намалее под 3%. Горанов отбеляза, че по прогнози средното ниво на дефицит в ЕС ще бъде около 6,5 на сто. По думите му предвижда се нивото на дефицит за 2011 г. в България да е 2,5 на сто, а до 2013 то да е под един процент.

Вчера Министерството на финансите представи на интернет страницата си предложения за данъчни промени, сред които налагане на единна ставка за ДДС в туризма от 14 на сто. В момента тя е 7 на сто за груповите пътувания и 20 на сто за индивидуалните, както и повишаване на някои акцизни ставки. Горанов каза, че предложението за увеличение на ставките в частта акцизи е свързано с минималните ставки по регламентите. Промяната на ДДС в туризма е тема за дебат, допълни Горанов, цитиран от БТА.

На въпрос как се вписва увеличаването на акцизите в дясната политика на ГЕРБ, Горанов заяви: Всички ставки, които са предложени за увеличение в частта акцизи, са свързани с минималните ставки в регламентите. Що касае промяната в ДДС - тя все още е тема за дебат. Промяната е свързана с наказателна процедура от страна на Брюксел по отношение прилагането на диференцираната ставка за туризма, тъй като тя не е разпростряна върху всички настанявания, а понастоящем е само върху груповите настанявания. И всъщност това, което се обсъждаше, е дали да бъде приложена върху всички настанявания, а не само груповите, при което бюджетът ще претърпи определени загуби или да бъде премахната, при което бюджетът ще спечели, но ще има сериозен упрек за натиск върху туристическия бизнес. Търси се едно междинно решение, при което да няма положителен или отрицателен фискален ефект - това може би не е 14% ставка, но повод за нея сме взели от стенограмите на обсъжданията на данък добавена стойност, тогава когато тя беше въведена, при което имаше график за постепенното увеличение на тази ставка като за 2009 година бе определен 14%. 

Евродепутатът от ГЕРБ Илияна Иванова заяви, че на първо място управляващите отчитат сериозността на проблема с дълговата криза и необходимостта от изчистване на публичните ни финанси от тази свръхзадлъжнялост, предаде Агенция "Фокус". Въвеждането на дисциплина във фискалната политика би имал ефект. Не можем да продължаваме да живеем на изкуствено дишане, захранвано чрез дългове, заяви Иванова.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...