Новата финансова криза – всеки се спасява поединично

05.08.2011 | 16:49
по статията работи: Ивайло Ачев
Пазарите търсят сигурност в златото както никога досега, а централните банки се съобразяват само с икономиките, за които отговарят
Новата финансова криза – всеки се спасява поединично

Кошмарът от нова световна финансова криза тревожи все повече икономисти, след като вчера вечерта (04.08.11) и днес сутринта (05.08.11) борсите по цял свят претърпяха сериозни сривове, пише Local.de.

Американският индустриален индекс Dow Jones загуби 513 пункта или около 4% от стойността си. В Германия най-авторитетният индекс DAX се свлече с 200 пункта надолу т.е. загуби 3,4% от стойността си. Британският FTSE също не изостана - понижение от 3,4% или 100 пункта. Днес сутринта японският Nikkei пък падна с 3,7% т.е. с 225 пункта.

„Ситуацията е доста притеснителна", обобщи Густав Хорн, директор на Германския институт по макроикономика (IFK). Той дори определи ситуацията като „паника на пазара", която може да доведе до нова криза.

Според много колеги на Хорн големите спадове на различните борси идват заради съмненията относно икономическото и финансовото положение на Италия и Испания. Инвеститорите считат, че италианските и испанските банки държат твърде много държавни облигации и не дават точна информация за истинското си състояние.

Най-големият проблем е, че пазарите не вярват в кредитната обезпеченост на испанските и италианските държавни ценни книжа. Доста инвеститори считат, че дори с външните заеми, икономики като гръцката и ирландската няма да успеят да се справят с проблемите си.

Дали обаче единствено притеснението от състоянието на Италия и Испания разбуни духовете? Ситуацията там е тревожна, но още по-тревожна изглежда тенденцията за прилагане на максимата „спасяване по единично", която беше възприета от редица централни банки в цял свят през тази седмица.

Първият залп дойде от Швейцария, след като алпийската държава отказа да играе ролята на спасител на чуждите финанси и поиска да активизира износа си. За целта Швейцарската централна банка понижи основната си лихва. Последва и реакция от Япония, която наводни пазара с йени и за един ден успя да навакса около 85% от трупаното през през юли месец изоставане на валутата си спрямо щатския долар. По този начин Токио ясно показа, че няма да разчита на съгласувани действия с Федералния резерв, ЕЦБ и Bank of England.

От своя страна ЕЦБ и Bank of England не промениха лихвите си и не се намесиха по никакъв начин на пазара. Това разтревожи инвеститорите доста, тъй като всички чакат нещо да се направи по отношение на Испания и Италия.

Само преди осем месеца бразилският финансов министър Гуидо Мантега заяви, че вече е постигнато примирие по отношение обезценяването на най-важните 16 валути в света, припомня агенция „Блумбърг". Но се оказа, че това далеч не е така - еврото поевтиня с 3% спрямо долара в последните три месеца, а бразилският реал поскъпна с цели 10% спрямо щатската валута за осем месеца. А управителят на Федералния резерв Бен Бернанке побърза да се застрахова и заяви, че подопечната му институция е готова да пусне на пазара нова порция долари в помощ на икономиката, което вбеси развиващите се икономики като Бразилия, които трябва да се борят с притока на капитали на пазарите си и да внимават много с инфлацията.

В момента най-показателна за страха и несигурността на пазарите е тенденцията за поскъпване на златото. Ценният метал винаги се явява убежище за активите на инвеститорите, когато пазарите се сриват. Една тройунция злато сега се търгува за 1 661,66 долара, но вчера достигна невижданите 1681 долара.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...