Новините са предоставени на ECON.BG от в. "Янтра ДНЕС"
Мъж летя 20 метра в пропаст и оцеля
Тераса се откърти от стара къща и полетя в Янтра
54-годишният бизнесмен Тодор Митов от два дни живее втори живот, след като оцеля при падане в 20-метрова пропаст. Мъжът полетя в неделя, когато терасата в неговата квартира се срутила под тежестта му. Инцидентът станал около 8.30 часа на улица "Опълченска" във В. Търново. От три години врачанинът Митов и семейството му живеят под наем в старата столица и развиват тук малък семеен бизнес. Под балкона на Митови зее огромна пропаст, в чието дъно е р.Янтра. В злощастната сутрин Тодор Митов излязъл да се разкърши на широката тераса. До парапета мъжът имал импровизирана зеленчукова лехичка, където си садял лук и марули. Тодор застанал в самия край на балкона, за да нагледа растенията. "Тогава чух странен шум и видях как голяма бетонна плоскост се откъсва от основната част на балкона и се надига срещу мен. В същия миг усетих, че политам надолу, а бетонът падаше върху мен. Така и не знам как не ме затисна, но когато се спрях, плочата беше в краката ми", разказа вчера пострадалият. Тодор Митов не е губил съзнание и добре си спомня свободното падане. Когато след около 10 метра, тялото му докоснало земята, започнало стремително да се търкаля надолу към реката. "Премятах се като на задно салто. Страхувах се, че ще падна чак в реката, а от там никога никой нямаше да ме чуе, дори и да имам сили да викам.", обясни пострадалият. Когато най-сетне успял да се спре, мъжът се намирал на повече от 20 метра под балкона си. Без да изпада в паника Тодор започнал да вика и да свири с уста. За щастие, няколко минути по-късно го чул съсед, който веднага позвънил в полицията. Около 8.45 на мястото пристигнали две пожарни коли, както и отряд от Гражданска защита. Поради ужасната стръмнина и огромното разстояние обаче, на екипите било напълно невъзможно да стигнат до пострадалия. Като спасител на Тодор се явило местно ромче, което добре познавало района. То превело мъжете по полегата обиколна пътечка, която ги отвела почти до Тодор. Той бил качен по същия път с носилка. "Искам много да благодаря на това момче, на спасителите и на лекарите.", вълнуваше се вчера врачанинът.
Тодор Митов е настанен в неврохирургичното отделение на великотърновската болница, без сериозни травми. Най-лошото му нараняване е счупена лява китка. Това е истинско чудо, смятат всички, видели мястото, от където мъжът е паднал. Масивната къща, където семейството живее е стара и в балкона няма арматурно желязо, обясниха вчера от Гражданска защита. Вероятно от студовете и ледовете, част от бетонната плоча на терасата се е пропукала и е поддала под тежестта на мъжа. Откъсналото се парче е с размер около 60 см.
Всеки може да осъди енергото, ако има 100 лв. за харчене
Битовите абонати могат да осъдят енергото да им върне надвзети пари от юли 2003 г. досега. Това стана възможно след решение на Върховния административен съд (ВАС) от миналата седмица.
Петчленен състав на ВАС е оставил в сила решението на тричленен състав на съда, с което е отменено Решение № Ц-009/25.06.2003 г. на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) за определяне на цените на активната електроенергия, използвана за битови нужди от населението, беше съобщено в събота. За периода 1 юли 2003 г. 30 юни 2004 г. комисията е повишила цената на битовия ток с 20,61 %, въпреки че нормативните документи, а и собствените є решения, не позволяват поскъпване повече от 15 %, е мотивът на съдиите.
Решението на петчленния състав на ВАС не подлежи на обжалване. То обаче не задължава електроразпределителните дружества да възстановяват надвзетите суми, коментираха юристи. Единственият начин гражданите да си върнат начислените в сметките 5,6 % повече след 1 юли 2003 г., е да заведат дела в съда. Те могат да бъдат индивидуални или колективни, по Закона за защита на потребителите.
Минимум 55 лв. излиза завеждането на съдебен иск чрез адвокат, проучи "Янтра ДНЕС". Адвокатският хонорар се определя от размера на иска, минималният е 40 лв. Държавната такса е фиксирана 15 лв. Допълнително се плаща за експертиза на вещо лице, колко преценява съдът. По груба сметка за разходи трябва да се приготвят стотина лева. Те разбира се ще бъдат присъдени на ответника, т. е на енергото, след спечелване на делото. А това е сигурно.
Друг въпрос е колко пари ще си върне гражданинът от незаконното повишение на тока. Ако е платил сметки за 1 000 лв., излиза че са му надвзели 56 лв. За някои много, за други малко. И в двата случая обаче тръпката да осъдиш държавата заради монопола є е голяма. /в. "Янтра ДНЕС"