Новите депутати ще взимат по-малки заплати

10.06.2024 | 09:35
по статията работи: econ.bg
След изборите на 9 юни новите депутати в Народното събрание ще взимат по-ниски заплати. Досега основното им месечно трудово възнаграждение беше 7 032 лв., а сега то ще падне на 6 654 лева
Новите депутати ще взимат по-малки заплати
Снимка: под лиценза на creative commons

След изборите на 9 юни новите депутати в Народното събрание ще взимат по-ниски заплати. Досега основното им месечно трудово възнаграждение беше 7 032 лв., а сега то ще падне на 6 654 лева. Причината затова е, че основната заплата на депутатите е в размер на три средни заплати в обществения сектор за последния месец на всяко тримесечие.

Сумата от 6 654 лв. обаче не е финална, тъй като всеки депутат има право да участва в комисия, което увеличава трудовото му месечно възнаграждение с още 15%, което прави 7 652 лева. Тук не са включени добавките за трудов стаж и допълнителните средства, ако си председател на комисия в парламента. В този случай сумата става 8 983 лв. за председателите на парламентарни комисии и за председателите на парламентарни групи.

Зам.-председателите на Народното събрание ще получават по 9 648 лева. Заплатите на председателя на парламента и на премиера стават 10 313 лева.

Към месечните трудови възнаграждения депутатите имат още редица добавки. Част от тях са:

офис в София; 4 436 лв. допълнително за сътрудници; при липсва на семейно жилище в София се осигурява такова от жилищния фонд на Народното събрание: покриват се разходите за ремонт, обзавеждане, охрана, данъци и такси;

уебсайт, който се поддържа на сървъра на парламента; покриват се и разходите за транспорт.

Евродепутатите имат доста по-различни и по-големи финансови придобивки от тези на народните ни представители в София. Брутното месечно възнаграждение на всеки член на институцията е 10 075 евро, като то е еднакво за всички депутати в Европейския парламент.

Допълнително към тази сума те ще получават 4 950 евро на месец за компютри, офиси, за мобилни телефони, абонаменти и интернет абонаменти, консумативи и много други екстри. Освен това на всеки член на институцията се полагат по 28 696 евро на месец за сътрудници и по още 350 евро на ден “надбавка за престой”.

Новите евродепутати ще имат право да се възползват от това разходите им за транспорт да бъдат изцяло покрити, или просто ще могат да си избират кола от автопарка на Европейския парламент, с която да се придвижват. Те ще могат да използват и медицински услуги, 2/3 от които ще бъдат за сметка на европейския бюджет.

Новите членове на институцията ще имат и осигурени самолетни билети два пъти седмично, за да могат да отидат до родината си и след това да се върнат на работа.

Членовете на ЕП трябва да информират парламента за мястото си на пребиваване, след което съответно пътните им разходи се възстановяват. Дневните се изплащат на базата на подпис и могат да бъдат дадени в Брюксел или Страсбург.

Бившите членове на Европейския парламент имат право на пенсия, когато навършат 63 години. Тя се равнява на 3.5% от заплатата им за всяка пълна година на служба, става ясно от информация на сайта на Европарламента.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...